E enjte, 30.03.2023, 03:54 AM (GMT+1)

Search by date: 2/1/2023

Kalosh Çeliku: 'Liria' sot të vret n'pabesi pas shpine

Sistemi komunist jugosllav shqiptarëve, nuk u jepte Liri të barabarta kombëtare: Shkolla në Gjuhën Shqipe. As, Gjuhë Shqipe. Flamur kuqezi me Shqiponjën Dykrenare. Aqmëpak portretin e Skënderbeut në jaknën e setres. Ose, u jepte aq të drejta kombëtare sa për sy faqe...

Frank Shkreli: Në 1-vjetorin e shkuarjes në amshim të Senatorit Bob Dole

Ish-Senatori republikan, Hero i Luftës së Dytë Botërore, ish-Kongresist, ish-Senator, ish-Kryetar i Partisë Republikane, ish-kandidat për president i kësaj partie dhe ish-udhëheqës i Senatit Amerikan – por mbi të gjitha, njëri prej miqëve më të mëdhej i shqiptarëve në Amerikë...

Ndue Ukaj: Gropa e Prishtinës në fundjanar

Prishtina është qytet i ndërtuar në një gropë. Kur e sheh relievin e saj, të duket sikur mendësia e gropës i ka kurthuar mendimet e saj dhe ngërthen diçka fatale.Në vitet e nëntëdhjeta, Prishtina kishte një elitë që ia doli të dilte prej grope, u bë elitë e metropoleve dhe u përqafua nga...

Jusuf Buxhovi: Shqiptarët, historikisht dhe kulturalisht pjesë e Europës

Në Universitetin Europian të Tiranës mbajta ligjeratën "Shqiptarët dhe Europa". Në fokus të  ligjërimit, para studentëve të shkencave politike, ishin raportet historike, kulturore dhe politike të shqiptarëve  me Europën si qytetërim perëndimor nga antikiteti në themel të saj...

Albert Zholi: Rapsodi Pjetër Matusha - Babain ma pushkatuan kur isha 3 muajsh

Pjetër Matusha mbetet një ndër rapsodistët më në zë shqiptar të dekadave të fundit. Ai në repertoin e tij ka me dhjetëra këngë popullore të veriut që nga ato të patriotëve dhe figurave të shquara, por edhe lirike. Takimi me të ma orientoi regjisori i talentuar Llesh Nikolla, i cili e njeh me detaje jetën dhe veprimtarinë e tij...

Nue Oroshi: Libër enciklopedik në kujtim të Dr. Zef Oroshit

Të kujtosh atdhetarët shqiptarë që u shkrinë si qiriu për t’i bërë dritë shqiptarisë nuk është edhe punë e lehtë. Nuk është punë e lehtë për faktin se këta atdhetarë përveç që kanë lënë gjurmët për atdhetarizëm që duhet t’i kujtojmë brezë pas brezi, kanë lënë edhe shumë...

Tahir Bezhani: Frymëzim nate me hënë

E tani ç’të bëj në këto çaste të vona nateKur dhimbja shtrihet skutave të shpirtitE lotët mbesin të hutuar bebëzave,Lidhur kujtimeve nëpër kohëËndrrave të natës u vjen era plagëPse ike në pa kthimE kujtimet mbajnë lotët si në epruvetëPër eksperiment flake deri në hi zjarri...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora