E merkure, 03.03.2021, 12:37 PM (GMT)

Search by date: 2/1/2021

Frank Shkreli: Lamtumirë ''orientimit perëndimor'' të shqiptarëve

Jo se shqiptarët janë anti-perëndimorë, jo, jo.  Janë udhëheqsit e tyre.  Ndërsa, shqiptarët po boshatisin trojet drejtë perëndimit për një jetë më të mirë, udhëheqsit e tyre politikë shprehen mbështetës të vlerave të lindjes.  Këtë e vërtetoi, ditët e fundit, për të disatën herë gjatë këtyre viteve edhe Kryeministri aktual i Shqipërisë...

Xhemal Ahmeti: Debati, dijet - ''As s'po u vjen marre''!

Sezoni i radhës i zgjedhjeve ka çmendur mediat. Debatet u përngjajnë stresorëve që prodhojnë qytetarin agresiv, intolerant dhe që botën mund ta përjetojë vetëm sipas shabllonit të Carl Schmitt-it: në miq dhe armiq. Se si ai, konsumuesi i mediave sillet politikisht e shohim, por si sillet ai në...

Fritz Radovani: E cilin ves nuk luftoi At Mëshkalla?!

Poezia “Hipokrizia” asht një dëshmi e gjallë që tregon se me çfarë dufi Ai i luftonte veset deri në zhdukjen e tyne:...mos të jem’ unë ujk i veshun me lëkurë kingjias varr i zbardhun jashtë, e mbrendë kufomë...

Ruben Avxhiu: Kosova nuk u ka palestinezëve asnjë borxh

Gjëja e fundit që dua të dëgjoj sot, kur Kosova dhe Izraeli vendosin marrëdhëniet diplomatike, është punë a fatit të “Palestinës”.Kosova nuk u ka palestinezëve asnjë borxh. Përkundrazi, janë palestinezët që duhet t’i kërkojnë falje Kosovës për mbështetjen e tyre të panevojshme dhe të...

Skënder Sadri Kapiti: Fitorja Partisë Demokratike do t’i vijë nga Durrësi

Po të krahasojmë dy forcat politike: atë të Partisë Demokratike me atë të Partisë Socialiste në Qarkun e Durrësit rezulton se Partia Demokratike ka një trashëgimi politike historikisht shumë më superiore dhe më të avantazhuar se sa Partia Socialiste.Këtu sot do të ndalem në faktin e kualiteteve...

Edison Ypi: Trimëria labe

Qesh' nisur nga Berati për në Këlcyrë. Në Buz më thanë se rruga për në Këlcyrë nga Qafa e Kiçokut është e pakalueshme.Desha-s'desha, helm-e-vrer ja thera teposhtë më të djathtë për në Memaliaj.Ik e ik tatëpjetë nëpër ca kthesa e ca bukurira...

Hamit Taka: Mëkati!

Mëkati i këtij shkrimi qoftë i imi!Zoti e populli e dinë, por, në se jam duke bërë sevap me këtë shkrim, i gjithi qoftë i çdo prijësi në Shqipëri, i juaji Shkëlqesi Kryeministër, i juaji Fortlumturi President, i juaji Madhëri Kryetar i Kuvendit, i juaji Hirësi të Klerit, ndërsa mëkati vetëm imi…

Florim Zeqa: Mërgimtarët "mish për topa" të partive të dështuara politike!

Në shtetin e ri të Kosovës, për 13 vite më radhë, të gjitha partitë dhe të gjithë politikanët pa dallim, luftën e bënë për pushtet e jo për shtet. Sikur të ishte ndryshe, do të kishim zhvillim ekonomik dhe mirëqenje qytetare, do të kishim shëndetësi kualitative dhe sigurime shëndetësore, do të kishim arsim cilësorë dhe barazi qytetare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora