E merkure, 21.08.2019, 08:50 AM (GMT+1)

Search by date: 2/1/2019

Gani Mehmetaj: Kosova e mallkuar dhe Shami i shenjtëruar

Kosova është vend i mallkuar, ta braktisim sa më parë, flisnin pareshtur hoxhallarët në fëmijërinë time. Dhe këto biseda pastaj ua bartnin në xhami, në dreka morti a varrime.Njerëzit rrinin të shushatur, të pikëlluar, nuk ishin të gatshëm ta ...

Fahri Xharra: Madhësia dhe madhështia e Ilirisë sipas Appianit

Appiani i Aleksandrisë (95 165 AD),  thuhet se ishte historian grek. Tani veç e kuptuam se kush ishin grekët.  Vepra e tij madhore “Historia e Romes  “ në 24 libra si duket ka mbetur e pa prekur  në tërësi . Për ne është interesante se çka ai shkrunte se kush ishin ilirët...

Fatmire Duraku: Ylli agon

Ti je kuptimi im jeBota dhe fjala dhe ëndrraGjëja më e bukur je XhanDea e vogël ImjaTi je gjaku e dritaGjethi i trungut timJe pjesë e jugutDegë e ullirit qindvjeçarGem i ri i rrënjës sime...

Ku mund t'i gjeni "Kalorësit e Dardanisë"?

Shtëpia botuese "Titanic" informon:"Romanin "Kalorësit e Dardanisë" të Gani Mehmetajt mund ta gjeni në libraritë: "Artini" afër Institutit të Albanologjisë, "Dukagjini" e Gjon Buzuku", në qendër të qytetit dhe në libraritë e vogla të Sheshit "Nëna Terezë". Jashtë qytetit në restorantin : "Gërmia" në Gërmi...

Fadil Curri: Zymer Mehani - Jeton Gona n’zemrat tona

Varganit të vashave dhe përgjithësisht të femrave shqiptare, që u flijuan për liri dhe atdhe i bashkangjitet edhe dëshmorja fare e re, Antigona Fazliu, e cila me aktin e saj vetëmohues të flijimit për liri ka mbetur shëmbëlltyrë e ndritur për të gjithë ne , si dhe për brezat që ...

Kadri Tarelli: 'Simfonitë e jetës'

Kohët e fundit, janar 2019, në Tiranë, doli nga shtypi libri me poezi, “Simfonitë e jetës”, e Emine S. Hotit, poete mërgimtare nga trojet Dardane, e cila prej kohësh jeton në Norvegji. Vetë titulli i librit të rrëmben e të rrëfen, se jeta është një sinfoni e madhe, ku fatit dhe ...

Idriz Zeqiraj: Krekosja provokative dhe neveritëse e komandant Remit

Opinioni gjithëshqiptarë është i njëzëshëm se në Shqipëri dhe Kosovë, janë bërë krime të listuara dhe të organizuara. Janë fakte, argumente shkrimore dhe dëshmitarë okularë, edhe pse disa syrësh janë ekzekutuar, për ta pamundësuar dëshmimin. Viktimat e para ...

Dedë Preqi: A do mbijetojë taksa

Taksën e ngritur të cilën ia futi Kosova Serbisë, padyshim e ka ndihmuar vëmendjen e opinionit ndërkombëtar, se çështja e marrëveshjeve dhe marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë, qëndron akoma e tensionuar dhe Serbia duhet të kthjellohet nga ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese