E merkure, 01.02.2023, 07:02 PM (GMT)

Search by date: 12/8/2022

Sali Berisha: Homazh për studentët e Dhjetorit ‘90!

Çdo fillim Dhjetori, unë si njëri nga ata që pata fatin unik në jetë të isha deshmitarë pjesëmarrës, apo dhe protagonistë i Revolucionit Demokratik Paqesor  të Dhjetorit ‘90, e përjetoj me rritje të adrenalinës, shterngate emocionesh te  forta, të një lloji krejt të veçantë, nga çdo lloj tjetër që ngjallin kujtimet...

Intervistë me Frank Shkrelin mbi rolin dhe influencën e komunitetit shqiptar në Amerikë

Është e drejtë të thuhet se diaspora shqiptare në Amerikë ka luajtur një rol të rëndësishëm, për të mos thënë jetik ose siç thoni ju, vendimtar në çlirimin e Kosovës.  Duhet theksuar se ky rol i diasporës shqiptare në Shtetet e Bashkuara ishte një vazhdimësi e një tradite të jetuar dhe të vepruar, të lënë si amanet dhe shembull nga të parët e këtij komuniteti, Imzot Fan Noli dhe Faik Konica...

Enver Bytyçi: Si dhe cilët e thurën skenarin e atentatit ndaj Sali Berishës?

Atë ditë kur nisi bashkëpunimin me njeriun që e njihte më mirë se kushdo tjetër Sali Berishën, Edi Rama ishte shumë i lumtur. Kanë kaluar gati 20 vite nga ajo kohë. Të dy kishin të njëjtën armiqësi dhe kërkonin hakmarrje kundër tij. Të dy u bënë bashkë, sepse udhëhiqen nga e njëjta kauzë e përçarjes kombëtare...

Sejdi Berisha: Letra e Nënës

Po e nis ta shkruaj këtë letërAty tek ajo kaçuba që prej viti ne vit po rritëtAty ku varri im është i stolisurMe emrin dhe mbiemrin timEdhe me vitin e lindjesEdhe me senën kur ika për në amshim...

Kalosh Çeliku: Imzot lehin qentë

Skena është e errët. Dikur hyn autori i dramës dhe e ndez llambën e tavolinës së punës. Në dorë e ka dorëshkrimin: "Imzot, lehin qentë"; ulet në karrige, merr thellë frymë dhe i drejtohet publikut...

Florim Zeqa: Ju politikanë zuzarë, mos abuzoni me Mitrovicën e ndarë!

Mitrovica ishte krenaria jonë kombëtare rreth së ciles u bashkua e tërë Kosova pa dallim rajonal, fetar apo ideologjik. Kështu vazhdojë të jetë për një dekadë rresht, deri në përfundimin e luftës më 12 qershor 1999, kur edhe fillojë një epokë e re historike për Kosovën...

Tahir Bezhani: Dash Golaj personalitet me merita

Familja Golaj,njëra ndër familjet më të njohura në Komunën e Gjakovës,ka disa veçori dalluese  gjatë rrugëtimit të saj historik. Kjo familje vjen nga Hasi i thatë i Shqipërisë, shpërngulur nga viti 1912 –të, vendosur në Has të Kosovës, pikërisht  në fshatin Blinishtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora