E marte, 29.09.2020, 05:41 AM (GMT+1)

Search by date: 12/8/2019

Ndue Ukaj: Çakajtë komunistë përballë shkrimtarit Agron Tufa

Askush s’do mund ta imagjinonte se në Shqipërinë postkomuniste, pas tri dekadash lirie, çakajtë komunistë do të çoheshin peshë dhe do të kërkonin burgimin e ndërgjegjes së lirë të njerëzve që kërkojnë drejtësi.Më së paku dikush do të mund ta imagjinonte se çakajtë do t’i vërsuleshin një shkrimtari...

Enver Bytyçi: Pjetër Bogdani - Personaliteti më i madh shqiptar i shekullit XVII

Të gjithë serbët, pa përjashtim, gjatë dy shekujve të fundit kanë shkruar se Beteja e Kosovës e vitit 1689-1690 midis Perandorisë Autro-Hungareze dhe Perandorisë Osmane ndodhi e ashtuquajtura “kataklizmë e popullit serb në Kosovë”! Sipas tyre kjo betejë bëri që 37 000 familje ose 180 200 serbë u shpërngulën nga trevat e Kosovës...

Aurel Dasareti: Besimi i tepruar në parajsë sjell ferrin në tokë

Mosmarrëveshje e madhe për asgjë. Cili është qëllimi për të folur për asgjë, apo nëse asgjë nuk është me të vërtetë diçka? Debati fetar është kryesisht për asgjë. Kuptimi ekziston vetëm në përvojën tonë të botës, por cilat janë pasojat e kësaj nëse nuk besojmë në përmbajtjen e përvojës?...

Vildan Sharra: ‘’Zëri i Amerikës’’ dhe demo…hipokritët shqiptarë

Luften e fituam , por Europa e humbi lirine.Ne qofte se nuk i shporim keta derra dhe t’i dergojme andej nga kane ardhur, nje lufte me te madhe do te kemi perpara. Ruset, bolsheviket , nuk kane meshire per jeten njerezore, jane barbare, te dehur kronike, bij k..vash ... Une nuk kam deshire te vecante t’i kuptoj bolsheviket, pervec faktit ...

Dedë Preqi: Vuçiç nuk dallon nga kriminelët e masakrës së Raçakut

Nganjëherë na duket se njeriu kur nuk ecën përpara dhe sa i përketë harmonisë dhe kriterit njerëzor, mbetën po ato grupe të njëjta parake, të përkufizuara nga vetë lloji dhe miti i tyre, raca apo kultura, të cilat brenda shoqërisë bëhën protagonistë të historisë tragjike, dhe krijojnë përshtypjen e kohës së egër mesjetare...

Poezi nga Brahim Avdyli

Brahim Ibish Avdyli është i lindur më 5.9.1960, në fshatin Morinë, Komuna e Gjakovës, Republika e Kosovës dhe i takon plejadës së shkrimtarëve të fundviteve shtatëdhjetë dhe të fillimviteve tetëdhjetë të shekullit të kaluar (XX)...

Albert Zholi: Buqa Softa - Flakë pasioni

“Flakë pasioni” një libër tundues apo provokues?! Çfarë tenton të përcjell autorja në këtë libër enigmatik?!  Le ta shfletojmë me kuriozitet librin e ri me poezi të poetes  Buqa Softa. Një libër ku flitet me gjuhën e zemrës, me fjalën e bukur, ku ajo kërkon jetën e thjeshtë, jetën mes dashurisë dhe respektit reciprok...

Tahir Bezhani: Rrugët e përlotura

Fluska mendimesh të përmalltaTë shikonin rrugëve,këndeve të qytetitBebzave preftonin të lagura kujtimetE,ti Baclok,Bisedoje me shpirtin mbetur vargjeveBuzët të lëviznin e zë nuk dëgjohejYll i mbushur lot  me zemrër të plasurMë humbëshe turbullirës së shikimit...

Demir Krasniqi: Krimet e UDB-së në fshatin Likovë të Kumanovës

Gjatë Luftës së Dytë Botërore –Beteja të rrepta janë zhvilluar prore !Për mbrojtjen shqiptare n’ rrethinë t’ Kumanovës –Sidomos në Luginën e fshatit të Likovës ! Nga fshati Likov; , na ;sht; masakruar –Trim Eshref Ademi dhe na  është copëtuar !Eshrefi i njohur si Çefi i Likovës –Ishte trim  i njohur  n’ rreth të Kumanovës...

Mevlud Buci: Dritë e zotit në tokë të Arbnisë

Hej, kush përfalet, kush dhuron,Asht si drita që ndriçon,Vllau vllait i kërkon ndjesë,Një lajthi në dymbëdhjetë pjesë. Kjo urti vjen prej lashtësieJemi  një në troje Arbnie,Nga tan bota jehojnë fjalët:“Në kamb shqiptarët për shqiptarët...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora