E merkure, 01.02.2023, 08:07 PM (GMT)

Search by date: 12/7/2022

Frank Shkreli: E vërteta… Kujtime nga Ekrem Bardha

Titulli i plotë i librit është: “E VËRTETA: PAVARËSIA E KOSOVËS, AMERIKA DHE DIASPORA”, e autorit Ekrem Bardha, njërit prej eksponentëve dhe aktivistëve më të njohur të diasporës shqiptare në 60-vitet e kaluara -- emigracionit të vjetër dhe të re – gjithnjë aktiv në mbrojtje të çeshtjes kombëtare...

Ermal Mulosmani: Poshtërimi fizik si kulmim i kulturës së poshtërimit

Do e nis këtë shkrim me një episod në dukje të parëndësishëm të para disa javëve. Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë, në një konferencë që po zhvillohej në Jeruzalem për luftën kundër anti-semitizmit, e gjeti me vend ta fillonte diskutimin e tij me fjalët:“Gjyshja ime ishte katolike. Ajo nuk shkoi kurrë në...

Mehmetali Rexhepi: Lamtumirë Rifat Buzuku

Për familjen e ngushtë dhe të gjerë Buzuku, erdhi një valë pikëllimi për shuarjen e familjarit të çmueshëm të tyre, gazetarit Rifat Buzuku. Ky njoftim ishte goditje edhe për mua!Rifati i kapërcente caqet tona individuale dhe, interesimet e tija për vendlindjen, për Gjilanin dhe Kosovën,  kapin dhe përmasën kombëtare...

Resmi Osmani: Tema e dashurisë në krijimtarinë e shkrimtarit Enver Kushi

Vite më parë, në mos gabohem më 2010, mbajta këmbët te ura e Lanës per te pare librat e shumtë që bukinisti, kishte shtrire mbi parvazin e urës. Më zuri syri një libër me një titull jo të zakonshëm:”Viti zero”. Autori, Enver Kushi. E kisha dëgjuar por nuk kasha pasur rast ta njihja. E mora. Leximi ishte një befasi...

Enver Bytyçi: Pse ndodhi akti terrorist kunder Sali Berishes?!

- Sepse ky lloj terrorizmi shprehet cdo dite kur parlamenti mblidhet ne seance plenare dhe kreu i organizates terroriste na shfaqet Edi Rama!- Sepse banden mafioze ne pushtet e ka kap paniku se do te ikin nga pushteti dhe jo vetem kaq. Do te jape llogari per krimet qe ka bere bashke me amfien nderkombetare!...

Jozefina Topalli: Quo vadis!

1. Ne historine 30 vjecare nuk ka ndodhur kurre te sulmohet Kryetari i opozites.2. Sulmi brutal ndaj kryetarit te opozites eshte sulm ndaj opozites ne teresi dhe pluralizmit shqiptar.3. Sulmi politik i djeshem eshte ngjarja me e erret e pluralizmit shqiptar;4. Ky sulm barbar vjen pasi kerkojne t’i vjedhin vulen dhe...

Llesh Ndoj: Nga zhgënjimi i dhimbshëm tek ëndrra e paarritshme

Romanet dhe studimet e shkrimtarit tonë të shquar, të nderuarit prof. Anton Nikë Berisha, me cilësinë e tyre letrare poetike, informacionin e gjerë dhe të thelluar, lexuesi tashmë e di se prej dorës e mendjes së tij ka dekada që dalin vepra cilësisht të realizuara, të cilat nxitin kërshërinë, e tërheqin atë në përjetimet...

Kastriot Dervishi: "Të dëbohen kosovarët"

Dëbimi nga një vend është një masë e skajshme me shije tepër të hidhur. Përveç keqtrajtimit me burg, internim e poshtërim që iu bë shqiptarëve që erdhën nga Jugosllavia e kërkuan strehim politik në Shqipëri, u përdor edhe dëbimi. Kjo sjellje e pabesë e regjimit antikombëtar të E. Hoxhës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora