E merkure, 01.02.2023, 06:49 PM (GMT)

Search by date: 12/6/2022

Kalosh Çeliku: Kafenë pas buke

Hoxhën e “Allahut” e kam pasur mik besnik. Edhe shumë organizime kulturore e politike i bënim së bashku kokë më kokë: ai si Hoxhë i “Allahut” dhe partizan i Partive Politike, e unë si shkrimtar i dalldisur dhe arratisur pas poezive erotike dhe grave besnike. Dorën në zemër, edhe më ka ndihmuar si hoxhë...

Marjan N. Sopi: Kremtim madhështor në Stuttgart

Dje, me 03. 12. 2022 në Stuttgart të Gjermanisë u organizua festë madhështore, edhe atë festë e trefishtë nga Shqiptarët e vyer të mërgatës sonë e cila me vite gjindët jashtë trojeve etnike shqiptare por duke mos e harruar për asnjë moment mëmdheun, vendlindjen dhe shqiptarinë, rrënjët e tyre nga vijnë. Kjo mërgatë...

Syrja Etemi: Prelud me primesa gri

Jeta… Eh, jeta më duket se për mua në këto çaste ka një sens shumë të keq humori ku secila ditë e kësaj shtjelle, paraqet një betejë për mbijetesë e vetdëshmi. Secila ditë, secila javë, secili muaj e, secili vit… Kam ndjesinë se kështu do të duken edhe ditët që do të vijnë pas e, të më gjejnë kështu në këtë rropull...

Blerim Rrecaj: Rrëfimth mëngjesor

Njëherë kur isha fëmijëNë një shtëpi shëndetiPakëz duke ma prerë gishtinPër të më marrë ca pika gjakuPata humbur ndjenjatU pata rrëzuarE shpejt u pata ngritur bashkë me toTash shpeshShoh veten duke humbur ndjenjaPa më rënë të fikët...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora