E shtune, 04.02.2023, 02:56 PM (GMT)

Search by date: 12/4/2022

Fritz Radovani: Kujtoni bubrrecat!

Bubrrecat ose milingonat përcaktohen kështu në fjalorin e gjuhës së sotme shqipe: “Milingona – zool. Kandërr e vogël me ngjyrë të zezë që rron me shumicë nëpër drurë, në fole të bëra në dhe etj.; mizë dheu, mizë përdhese, thnegël...” (fq. 1138).Kishe me thanë se asht ndër insektet ma të njohuna dhe të...

Syrja Etemi: Kjo kohë hutaqe më ka bërë të flas me vetveten

Në këto ditë të dreqosura, kur s’kam me kë të bisedoj, flas me  vetveten, me fantazinë time të ndezur. Karshi meje, herë përfytyroj ndonjë plak të mençur të  fisit, herë “vegoj” ndonjë personazh nga librat jo të paktë që kam lexuar, madje, karikaturoj edhe ndonjë gazetar apo publicist...

Florim Zeqa: ACG fitues i 28 Nëntorit

Sikurse në të gjitha shtetet evro-perëndimore, edhe në Itali mërgimtarët organizuan aktivitete të larmishme për nder të Ditës së Flamurit Kombëtar dhe 110 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Përderisa shoqata dhe organizata të ndryshme organizuan koncerte dhe mbrëmje festive, një grup i të rinjëve kosovarë nga Provinca e Trevisos...

Artemisa Kastrioti: Një diskurs filozofik me artistin Kastro Zizo

Kastro Zizo (Klevis Bega), është një ndër artistët shqiptarë më të kërkuar të industrisë së muzikës, showbizit dhe entertainment me famë botërore. Kastro vazhdon e pushton industrinë e muzikës shqiptare ndër vite, duke lënë gjurmë në festivalet më prestigjioze internacionale dhe kombëtare shqiptare si Kënga Magjike, Top Fest, Mikrofoni i Artë...

Kalosh Çeliku: Sot e lërova arën me dy palë qe

Sot, e lërova Arën TimeMe dy palë qe me brirë.Dhe, pa një kalë përparaGjokun, pullali me shalë. Sot, e lërova  Arën TimePërball Filipit Maqedonisë:Me Dy palë qe me brirëGjokun pullali me shalë...

Sevdail Hyseni: “Ekskluzive” për shqiptarë

Disa nga Bujanoci, sa janë të paparë,Kanë një Restorant, super për shqiptarë!Jo veç për shqiptarë, por edhe të tjerë,Që presin në rend, për të hyrë në derë! Po hyre brenda, në shenjë të respektitNa vjen porosia, me lek të pushtetit!...

Përparim Hysi: Gomari i kulakut

Sa u çlirua Shqipëria nga nazi-fashistët,  u ngritën edhe strukturat shtetërore në krahinën tonë të vogël,  në juglindje të  vendit. Ndryshe nga sistemi i vjetër,  u ngrit edhe një komitet partie (flitet për Partinë komuniste që, më vonë, u quajt Partia e Punës  e SHQIPËRISË) dhe në...

Ibrahim Hjadarmataj: Ne Preher te Gjallices

Ne qytetin e Kukesit Lidhja e Shkrimtareve dhe Artisteve te Kukesit zhvilloj edicionin e dyte “Ne Preher te Gjallices” nen sponsorizinm e “Eurosig” me president Kadri Morinen.Gjithashtu u be promovimi I librit te ri “Ne Letren e Fundit” te autorit Lulzim Hajdari , ku mbatjten fjalen e tyre recensenti Nexhat Rexha dhe redaktori Arsim Halili ...

Hysen Ibrahimi: Shaqir Foniqi - Rrënjë foniqiane

Libri i titulluar ”RRËNJË FONIQIANE” i autorit Shaqir Foniqi, i 22-ti me radhë, që doli nga shtypi në këtë vit (2022), dëshmon se kemi të bëjmë me një intelektual të rrallë në fushën e krijimtarisë, të kulturës, të publicistikës, të poezisë, të monografisë e të gazetarisë, ndonëse shenja të tilla autori ka dhënë qysh herët...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora