E shtune, 04.02.2023, 03:56 PM (GMT)

Search by date: 12/3/2022

Skender Jashari: Krimet e nderit si “terrorizëm islamik kundër Familjes”

Kohëve të fundit ballafaqohemi me fenomenet kriminale të paramenduara dhe të qëllimshme, që ishin parapa me kohë që mund të na ndodhnin.Pasiqë propaganda fetare dhe propaganda radikale, ekstremiste e terroriste islamike ishte orientuar në dy drejtime:-në propagandën radikale, ekstremiste e terroriste islamike...

Bashkim Saliasi: Një libër me vlerë historike

Pasi lexova këtë libër me titull “Pylli i çuditshëm”, përkthyer nga shkrimtari, poeti dhe gazetari Sokol Demaku dhe redaktuar nga shkrimtari dhe poeti Viron Kona mbeta i mrekulluar nga rrjedhshmëria e mendimit dhe tregimi i ngjarjeve të ndodhura në qytetin e Mitrovicës martire në mënyrën më perfekte, që jo vetëm nuk të sjellin lodhje...

Arsim Halili: Qasja metakritike akt i modelimit

Andaj kritiku Shefqet Dibrani e bënë një përzgjedhje racionale, konsideroj sipas shijes së tij të leximit, ku i ndan me tjerët opinonet e tij vlerësuese për përmbledhjet poetike të trajtuara nga ana e tij. Duhet ta pranojmë një gjë nuk e kemi të lehtë të themi mendimin tonë metakritik, meqë na ka ra hise të jemi brenda këtyre...

Blerim Rrecaj: Ne dhe një korb

Pranë një xhamiTë një lokali të mbyllurMbrendaNë Stacionin NdërurbanTë AutobusëveNë PrishtinëRrijnë ca libra të Adem DemaçitNjëri nga taDuket se nga mërziaPo vetëshfletohetDhe titullin e ka“Shkrumbnajë e dashuri”...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora