E premte, 28.01.2022, 10:47 PM (GMT)

Search by date: 12/3/2021

Fritz Radovani: Vetëm Shqipnia ka terrorista me dekorata

A ka mbetë kund në Trojet Shqiptare ftyrë e gjak Shqiptari!?Po si lejohen tradhëtarët njeni ma i poshter se tjetri me vazhdue me u quejtë “heronj”?!Ka pasë qitë në vajë e shkreta Katrin Tomja kur i vrane djalin në 1946:“Enver Hoxha me Nishan...Gjan’ e vet dreqi s’e han...

Edison Ypi: Kushurirat zorraxhie

Shekspiri ishte i bindur se nga Verona në Milano shkohet...me anije.Shekspiri, madje, s'ka pas asnjë dyshim se në Romën antike koha matej...me orë tavoline nga ato që u shpikën 1400 vjet më vonë.Kadare ka bërë edhe Ai gafat e veta. Për shembull, Kadare flet për "Luftën 100 vjeçare" mes Anglisë dhe Francës, kur ajo luftë ndërkohë...

Prend Buzhala: Pegasiana e Visar Zhitit

Poeti është një lajmëtar për lirinë dhe për lirimin nga errësira. Te Psalmet 68:5,6, këndohet: “Zoti i vendos të vetmuarit në familje, i nxjerr të burgosurit me këngë...” Në poezinë “Ardhja e Pegasit në qelinë time” përballen dy qenie në formë të botës shtazore: njëra, reale, përbindësh, siç ishte përbindëshi real i diktaturës, tjetra...

Ryzhdi Baloku: Sa jemi humanë?!

Në shenjë nderimi të shënimit të Ditës ndërkombëtare të personave me nevoja të veçanta, vendosa ta botoj një shkrim timin të cilin vite më parë e kisha publikuar vetëm në "facebook", e që përkon me këtë ditë, me shpresë që ky shkrim do të ndikojë pozitivisht në sjelljet e njerëzve ndaj këtyre personave, dhe njëherazi...

Dedë Preqi: Pse shqiptarët po e vrasin vetëveten

Pse po shqetësohet sot populli shqiptar, sigurisht se ngjarjet tragjike të pasluftës, sidomos vrasjet ndaj njëri-tjetrit po ia japin mesazhin më të keq dhe më të vrazhdë këtij populli dhe vendi, kur  liria dhe demokracia të përqafuara nga shqiptarët po vritet nga pushkët e veta, ndërsa bota e qytetëruar flet, shkruan ...

Florim Zeqa: Deri kur “hetimet vazhdojnë”?!

Përderisa vrasjet ngarendin njëri pas tjetrit, hetimet mbesin në gjysmë të rrugës, kurse krimet mbesin të pazbulura! Edhe pas një jave nga krimi makabër në Gllogjan të Deçanit ende nuk u gjetë asnjë gjurmë e kryerësit të veprës së trefisht kriminale!...

Albert Zholi: Dy netë me kinemanë e Spanjës

Ambasada e Spanjës në bashkëpunim me shtëpinë Kinematografike Production Cinemania sjell për spektatorin e Tiranës në datat 3 dhe 4 Dhjetor aktivitetin Kinematografik : "Dy netë me kinemanë e Spanjës". Salla e madhe Muzeu Kombëtar, Ora 19:00. Të premten 3 dhjetor, për të kremtuar Ditën Ndërkombëtare të Personave...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora