E marte, 11.08.2020, 05:29 AM (GMT+1)

Search by date: 12/1/2019

Entela Binjaku: Përurohet në Bukuresht „24 marsi. Kronika e ferrit kosovar”

Në Panairin Kombëtar të librit „Gaudeamus” të çelur javën e kaluar në Bukuresht u përurua edhe libri i autorit kosovar Fehmi Ajvazi me titull: 24 marsi. Kronika e ferrit kosovar”.Autori, një emër i ri në tregun e botimeve rumune ka lindur në Gjilan të Kosovës. Ai  është shkrimtar, gazetar, analist...

Adil Fetahu: UÇK - janë shkronjat më të bukura të alfabetit tonë

Ana, një vajzë 23-vjeçare, ishte “mobilizuar”, kishte veshur uniformën dhe ishte angazhuar si përkthyese e gjuhës angleze në Ushrinë Çlirimtare të Kosovës. Pas përfundimit të luftës, në gusht të vitit 1999 ishte angazhuar në një organizatë ndërkombëtare humanitare që vepronte në rajonin e Ferizajt, Kaçanikut dhe Shtimjes...

Xhelal Zejneli: Përmasat e krimit shtetëror serb në Kosovë

Përmasat e krimeve makabre serbe në Kosovë, nuk mund të kuptohen mirë pa e lexuar librin “… edhe ne dëshmojmë” të autorëve Shaip Emërllahu, Ahmet Selmani e Salajdin Salihu. Libri është dëshmi e gjallë e kalvarit apo e golgotës shqiptare të viteve të fundit të shekullit XX. Vitet e fundit të shekullit XX ishin të kobshme për shqiptarët e ...

Liljana Furrxhiu: E pagjumë

Nuk kam gjumë.E si mund të  fle kur vendit tim iu thyen brinjёt,iu bë fryma beton e pleh,kur njerezit u varrosёn për sё gjalli,e ëndrra qё ishin duke parë, ne mes iu pre.Kur piktura e pambaruar e nje femije,u zhubros ne agim e femija fjeti.Fjeti e se dinte qё s'do kishte zgjim. Si mund të fle?Vendi im ka...

Skender Jashari: Përpjekjet dhe planet dashakeqe, kundër tragjedisë Shqipëtare!

Ngushëllimet me fjalë s’mjaftojnë për viktimat, po ashtu për të lënduarit dhe për viktimat që pronat e tyre u dëmtuan  nga tërmetet. Sensibilizimi i Shqipëtarëve kudo në botë, është  shenja më motivuese që do ia dalim mbarë edhe në këtë tragjedi.  Me tragjedi  jemi mësuar,  jo pak herë pjesë  të fajit kemi patur edhe ne. Fatkeqësisht...

Mehmetali Rexhepi: Arti i përgjithësimeve ontologjike (2)

Poezia si kjo ngërthen tipologji, që e karakterizon dëftimin poetik përmes pleksjeve të trajtave të dhunës, shfaqjes së barbarisë, jo vetëm si pamje vrastare, por dhe si mendësi imponuese “nga psalme fëlliqtë demoniane.” Përvoja dhe intuita e vetëdijes së zgjuar, në mesnatën  gjysmë të fjetur ...

Xhelal Ademi: Arbër Çeliku - Nuse për mort

Libri Nuse për mort është vëllimi i dytë poetik, me të cilin Arbër Çeliku vjen tepër origjinal, me botën e tij karakteristike, të pandikuar nga shkresurinat e rrethepërqarkëshme, me një veçanti dhe vendosmëri të dukshme për të bërë letërsinë.Tashmë, poezitë e tij ndërtojnë një minikozmos...

Thirrje Presidentit të Malit të Zi

Nju Jork, NY –Dyzina udhëheqsish dhe organizatash të komunitetit shqiptaro-amerikan i kanë dërguar një letër Presidentit të Malit të Zi, Z. Milo Gjukanoviq, duke i kërkuar atij që të t’i kushtojë vëmendje “diskriminimeve dhe ngacmimeve kundër qytetarëve me origjinë...

Fritz Radovani: Diktatura e rilindja e saj

Populli Shqiptar në gjithë historinë e kenjes së vet, asnjëherë nuk e ka pranue zgjedhen sllave, greke, turke dhe italiane, apo të ndonjë shteti tjeter të imponuem me dhunë.Kjo krenari kombtare Shqiptare duhej shpartallue me të gjitha mjetet antikombtare!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora