E diele, 09.05.2021, 04:45 PM (GMT+1)

Search by date: 11/9/2020

Artan Gjyzel Hasani: Donald Trump ju ka mundur!

E sulmuan nga të gjitha anët akoma pa u bërë president i Amerikës.Me shpifje, sajesa, intriga tipike të krijuara nga mendje kriminale dhe perverse të cilat u rrëzuan të gjitha në dyert e gjykatave.4 vjet sulme të një agresiviteti Kriminal mbi Donald Trump.E sulmuan Mediat e Rreme të cilave ua nxorri bojën dhe I quajti me...

Frank Shkreli: Fiton Amerika!

Ja, më në fund edhe zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara u mbajtën.  Votat u numëruan, ish-Zëvendës Presidenti Joe Biden i Partisë Demokrate u shpall fitues i zgjedhjeve, ndërkohë që Presidenti Donald Trump ende konteston në gjykata numërimin e votave, në disa shtete të Amerikës...

Luan Kalana: Mes artistëve e shkrimtarëve shqiptarë në SHBA

Keto kujtime sporadike, te castit, m’i ngacmoi humbja e thelle e artistit, aktor i pavdekshem humorit,i mikut shokut tone Koco Devole,me te cilin u njohem nga afer ne pergatitjen dhe organizimin e koncerteve artistike per festen e Flamurit dhe per Vitine Ri,i cili ishte...

Kastriot Dervishi: Kur Koço Devole kërcënohej me vdekje

Veçantia e enveristëve dhe të indoktrinuarve është se preken sa herë publikohen krime të regjimit të Enver Hoxhës në masën sikur t’i kishin kryer vetë ato. Edhe kur u shfaq telekomedia “Gjuetia e fundit” me protagonistë kryesorë aktorët e mirënjohur Vasillaq Vangjeli dhe Koço Devole, kategoria injorante enveriste...

Edison Ypi: Për 1 puthje

Për 1 puthje e bëj 3 herë më këmbë udhëtimin e Magelanit rretheqark botës.Për 1 puthje luftoj me muaj me dallgët e oqeanit dhe zbuloj 1 Amerikë tjetër.Për 1 puthje ulem e shkruaj, dhe ta dedikoj, një novelë më të bukur se "Zonja me kone" e Çehovit...

Andy Apolloni: Kryengritja e Myzeqese e vitit 1835-së

Myzeqeja është një krahinë me histori të ndritur dhe tepër të lavdishme. Ajo ka qenë shumë e dëgjuar qysh nga kohët më të vjetra. Gjatë periudhës së Lashtësisë, ky vend quhej me emrin Taulantia. Për taulantët, paraardhësit e popullit myzeqar, kanë shkruar me respekt edhe vet baballarët e historisë...

Vahit Nasufi: Malli për Uskanën

Moj Kërçovë, Uskanë e lashtë,Ty gjithmonë të kam dashtë,Të kam dashtë dhe të dua,Më shtrejta je për mua! Je një vatër e burrërisë -Bujarisë, kulturës, trimërisë...Që nga koha e lashtësisë,Ke mbushë faqet e historisë...

Florim Zeqa: Uzurpatorët nuk bëhen reformatorë!

Përmes procesit të egër dhe jo transparent të privatizimit u përvetësuan të gjitha pronat publike, objektet dhe uzinat, bjeshkët, grykat e maleve dhe tokat bujqësore, rrjedhat e lumenjëve  dhe pasuritë natyrore nga të fortët e politikës pa dallim, pushtet dhe opozitë...

Dukagjin Hata: Ajsbergu poetik i Neviana Shehit

Rastësisht më ra në dorë libri me poezi “Vjeshtë fatesh” i autores së talentuar Neviana Shehu dhe të them të drejtën u befasova nga freskia e vargjeve dhe befja e imazheve që ajo përcjell tek lexuesi, me një thjeshtësi të dridhshme. Në poezinë e saj fryjnë erërat e trazuara femërore, kujtimi, ëndrra, iluzioni, vetmia, malli, kategori të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora