E merkure, 08.07.2020, 01:26 AM (GMT+1)

Search by date: 11/9/2019

Frrok Vukaj: Vlera që na bashkojnë

Qëllimi i vizitës sime për në vendlindje, në Shëngjergj të Nikaj – Mërturit, është respekti për të vdekurit, për të “Shumtit” e asaj bote të përtejme, për prindërit e të afërmit që nuk jetojnë.1 Nëntori – kjo pikë referimi, është si një fushë magnetike që i afron të gjithë, jo vetëm nga Shqipëria...

Florim Zeqa: Rasti historik i Albin Kurtit!

Pas publikimit të rezultateve përfundimtare nga ana e KQZ-së, edhe zyrtarisht LVV-ja doli të jetë fituese e zgjedhjeve të 6 tetorit. Për dallim nga zgjedhjet e vitit 2017, kur LVV-së, edhe pse ishte subjekti më i votuar, iu pamundësua qeverisja e vendit nga koalicioni PAN.Nga paslufta e deri më sot...

Fritz Radovani: Kujtoj Berlinin!

Një Botë “moderne” ishte e kaperthyeme nder misteret e luftave të rrebta e shfarosëse!Armët e barbarve dhe tiranve të shekullit t’ “atomit” na kishin shperthye nder sofrat e bukës, kur gati po ngriheshim të “ngopun”... E aty filloi vorfnia!...

Jusuf Zenunaj: Mini shpëtimtar

Pakush e quan mitë shumtë i thonë maus,ai  shpëton nga lodhjajo pak studiues.Me minin shpëtimtarshëtisin n'internetpër disa orëarrijnë sa dikushqë i duhen shumë vjet.Fusha e gjuetisëlibrat e Wikipedia,me heqen e dy-tre rreshtave...

Fahri Xharra: Serbët janë turq

Pra, e vërtetuar nga dy shkencëtar serb të Insitutit atomik “ Vinça” e Beogradit ,Dr. Sanja Glišić and dr. Dragan Alavantić from the Vinča Institute confirmed bio-chemically the 49% of the Altai-Anatolian (Turkish) marker HG-2 among the Serbs. Both were employed until confirmed: Institute of Nuclear Sciences "Vinča")...

Asllan Dibrani: Albin Kurti fitues i bindshëm

Albin Kurti fitues  i bindshëm  nga një kllapë e koordinuar nga Bashkimi Evropian , Serbi,  partive politike  të Kosovës si PDK, LDK, partia e Ramush Haradinajt, Partia  Nisma e Fatmir Limajt ,AKR e Behxhet Pacollit, ma as pragun nuk e kaluan,  partia Social Demokrate e formuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora