E hene, 29.11.2021, 08:48 PM (GMT)

Search by date: 11/8/2021

Frank Shkreli: Nuk vritet pafajësia, z. kryeministër!

“Kërkimi i faljes nga Serbia është kapaku që do t’i japë zgjidhjen përfundimtare njohjes nga Serbia. Unë them që falja vjen në fund, nuk mund të vijë në fillim.”  Kështu është shprehur, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama në Beograd, kohët e fundit, gjatë një konferencë me gazetarët pas takimit për të biseduar mbi të...

Xhelal Zejneli: Faktori politik shqiptar dhe VMRO-ja

Që prej vitit 1991 deri më sot, faktori politik shqiptar ka qeverisur me të dyja partitë politike sllavo-maqedonase, d.m.th. edhe me LSDM-në, edhe me VMRO-në. Vitet e fundit, LSDM-ja e drejtuar nga Zoran Zaevi u duk sikur u reformua. Ky subjekt politik iu përkushtua procesit të integrimit në organizmat euroatlantik...

Blerim Latifi: Miti i Luftës Nacionalçlirimtare dhe Levica

Në qershor të vitit 1941 Gjermania naziste nisi operacionin "Barbarosa" për pushtimin e Bashkimit Sovjetik. Rreth 4 milion ushtarë u përfshinë në këtë sulm. Në kohën kur nuk ekzistone fronti i Perëndimit, Stalini urdhëroi Kominternin (Internacionalja Komuniste) që të organizonte luftën partizane të partive komuniste...

Aurel Dasareti: Lufta për identitet dhe mbijetesë kombëtare

Në praktikë, shpesh e kam vështirë të vendosi për qëndrimet që duhen mbajtur, sepse situata politike nuk është njëlloj në të gjitha trojet etnike dhe, ndërkohë që marrëdhëniet midis këtyre trojeve - për shkak të faktorit të jashtëm dhe marrëzive të brendshme - janë të komplikuara, një qëndrim i përshtatshëm...

Gjon Keka: Formula e Pagëzimit, dëshmi e të folmes së gjuhës Arbërore

Formula e Pagëzimit e shkruar nga Pal Engjëlli - sekretar dhe këshilltar i kryezotit të Arbrërisë europiane Gjergj Kastriotit.Ky dokument historik tregon në fakt se gjuha jonë iliro-arbërore është shkruar e folur në vijimësi. Poashtu ky dokument i gjetur nga studiuesi e historiani rumun Nikollë Jorga...

Eshref Ymeri: Rama, mbartësi i radhës i 'virusit' të tradhtisë

Në një intervistë që paska dhënë për kanalin televiziv  “News 24”, Rama paska deklaruar:“…unë kam bindjen që kjo nismë (është fjala për “Ballkanin e Hapur” - E.Y.)  është vetëm një domosdoshmëri, por është edhe një qasje në funksion të… lehtësimit dhe dialogut, të lehtësimit të rrugës së zgjidhjes përfundimtare të çështjes së Kosovës...

Sadik Bejko: Pak shenjtëri për të gjithë

Lumnimi i paralajmeruar me 5 nentor ne Shkoder i 38 klerikeve dhe njerezve te tjere te martirizuar eshte nje ngjarje me shume rendesi. Nje ngjarje e jashtezakonshme. Ne qe kemi degjuar per martire, per njerez te shenjte, ja tek i paskemi patur midis nesh. Jane deshmi te njeriut qe vdes ne krye te detyres, bie pre e gjakderdhjes, e vrasjes...

Tahir Bezhani: Meditim në vetmi

Një medaljon lotësh varur në murNgjan në matës kohe ,numërator jeteDhoma e ruan  lagështinë, kur  mërzia  djersitetDo mrrola si lavra arash fushës së ballitNga largësia vërehenKolliten therjeve të natësJanë ngrirë në fyshtën e fyellit të vrimuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora