E enjte, 01.12.2022, 04:24 AM (GMT)

Search by date: 11/7/2022

Resmi Osmani: Një grusht dheu nga Çamëria

Sonte s’më merr gjumi. Ndodh, që në përditshmërinë tonë, një ngjrje e vogël por e papritur, të ngjallë emocione. Djali, kur erdhi mbrëmanet në shtëpi, më tha:”E gjen dot se çfarë të kam sjellë?”Dorën e mbante prapa shpine..Nga ato që hamendësova, nuk qe asnjera. Atëhere ai e zbuloi. Një qeskë plastmasi me një materie ngjyrë kafe...

Enver Bytyçi: Ligji apo Vuçiqi! Kush është përgjegjës për situatën në Kosovë?

Aleksandër vuçiq aktivizoi bandat në veri fillimisht për t'i trembur serbët që pajtohen me sovranitetin shtetëror të Prishtinës në këtë pjesë të vendit. Dogjën jo pak makina të atyre serbëve që pranuan të ndërrojnë targat e të pajisën me shenjën RKS. Më pas urdhëroi komandantin e policisë së zonës të mos zbatojë vendimet...

Eshref Ymeri: “Panorama” pa grimcat humoristike të Profesorit Edmond Tupja

U bënë disa muaj që Profesori i frëngjishtes Edmond Tupja, specialisti i shkëlqyer i kësaj gjuhe, mjeshtri i përkryer i përkthimit gojor dhe i përkthimit të prozës artistike, ka ca kohë që nuk del më në “skenën” e gazetës “Panorama” me grimcat e përsosura humoristike. Ishim mësuar me atë lloj humori bukur të qëndisur...

Mehmet Musa: 7 Orë me gjeneral Nasim Haradinaj!

Bota eshtë teatër e,njerzit jan artista,jan artista në rrolet e tyre aq sa jan aftësuar duke u përballur me rrebeshet e jetës.Edhe mua më filloi mirë e mbarë muaji më i bukur i vitit nëntori.Eshtë më i madhi i vitit sepse në te gërshetohen data me rëndesi historike që pasurojnë thesarin e hostorisë s‘onë kombëtare.Në nëntorë ...

Albert Vataj: Sytë e Nënës që na shenjtëroi, sytë që shihnin thellë në shpirt

Po, drejt e në shpirt shihnin sytë e saj, thellë aty ku kurrë nuk mund të zbriste një zemër, të pamundur e kishte të dëgjohej një zë, cfilitur sfidave do ta kishte të mëkohej ai vullnet mbrujtur në përkushtim dhe devocion, në sakrificë dhe besim, në më të larten fuqi të shndërrimit të vullnetit njerëzor në një akt sublim që...

Mero Baze: Kosova nuk ka nevojë për një hero antiperëndimor

Serbët në veri të Kosovës kanë deklaruar se po nisin procesin e bojkotimit të institucioneve të Kosovës ku përfaqësohen, që nga parlamenti dhe qeveria dhe deri në sistemin e drejtësisë, policisë dhe administratën lokale. Në thelb përpjekja e tyre është të imitojnë lëvizjen e shqiptarëve pas vitit 1989, kur Serbia fshiu autonominë që...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora