E diele, 09.05.2021, 06:39 PM (GMT+1)

Search by date: 11/7/2020

Edison Ypi: Mokra ka vdekur

Burra zamani me mustaqet deri te veshi që dinë si pihet rakia, si respektohet Kanuni, janë të rrallë, por ndoshta kanë mbetur në Mokër.-Mokra është e bukur, thotë një polic rrugor afër Quksit, ka ajër të pastër, njerëz të urtë. Por kot lodhesh. S'ke për të gjetur asnjë burrë rakie dhe kanuni. Pijetarët janë bërë qumështorë...

Ndue Dedaj: Shënime vjeshte nga Tropoja

Jemi nisur drejt Tropojës, për të kundruar pikturën e saj të vjeshtës, nga më befasueset. Harmonia dhe shkrirja e qytetit të Bajram Currit, luginës së Valbonës, fshatrave në gji të Alpeve me vjeshtën, krijon një pamje eposi, me ngjyrat e kësaj kohe. Takohemi me njerëz të njohur e të panjohur, gjithnjë duke u zgjatur dorën...

Enver Bytyçi: Thaçi dhe viktimat e tij në Kosovë!

Të mërkurën e kaluar pati kontrolle dhe arrestime të ish- eksponentëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ish-zëdhënësi i UÇK-së dhe ish-kryetari I parlamentit të vendit, Jakup Krasniqi, është arrestuar nga forcat e EULEX për llogari të Gjykatës Speciale në Hagë. Po kështu shefi i Grupit Parlamentar të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora