E diele, 27.11.2022, 11:47 AM (GMT)

Search by date: 11/6/2022

Kozeta Zylo: Çështja e Pazgjidhur Çame së shpejti në Kongresin Amerikan

Në restorantin “Cello” në Staten Island Liga     Qytetare Shqiptaro Amerikane me Presidenet ish Kongresistin me origjinë arbëreshe Joe DiGuardi në bashkëpunim me organizatën “Rrënjët Shqiptare” organizuan darkë Kongresi për Çamërinë: “Çamëria Congressional Dinner”.Darken për çështjen e Çamërisë...

Gjergj Kabashi: Shndërrimi i Kosovës në Xhamistan!

Kosova ka punua ashtu qysh nuk punon një shtet për forcimin e identitetit dhe integritetit të vet nacional dhe shtetëror.Qe 23 vite e lejoi Turqinë neoosmane që t'ia shnderronte hapësirën e shtetit në vendpunishte religjioze islamike, ku "vëllai i madh turk" ia ngriti pothuaj 1 mijë xhami "vëllait të vogël arnaut"!...

Kimete Berisha: E mbrojnë Kosovën nga UÇK-ja!

A ka absurditet më të madh se sa kur e sheh qeverinë anti-UÇK, anti-çlirim, anti- Rambuje, anti-Ahtisari, anti-Republikë, anti-flamur, anti-Amerikë, anti-Shqipëri...të thotë se opozita dëshiron t'i lëshojë pé Serbisë.Cila opozitë?Ata që e kanë dhënë jetën dhe të gjallët në luftë kundër Serbisë!E, qeveria Kurti...

Florim Zeqa: Çka i ndanë dhe çka i bashkon partitë tona politike!?

Të gjitha partitë janë bërë të njëjta, asnjëra nuk është më e mirë apo më e keqe sesa tjetra, të gjitha janë të infektuara me virusin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, egoizmit dhe bajraktarizmit, nepotizmit dhe familjarizimit brenda subjekteve politike...

Kastriot Dervishi: Vetëvrasja e 24 vjeçarit nga Mitrovica në qendrën e filtrimit

Për gjithë shqiptarët e Kosovës, para se t’i degdiste e poshtëronte në Llakatund, Seman apo Çermë, Sigurimi zhvillonte një seancë “krehjeje” torturash në shtëpinë e filtrimit të Ministrisë së Punëve të Brendshme në Shijak. Më 3.12.1964 duke mos duruar torturat u vetëvar Dibran Tafil Dibrani, lindur në Mitrovicë në vitin 1940, ardhur në Shqipëri më 27.10.1964 së bashku me gruan dhe Halil Halimin...

Atdhe Geci: Monolog i Adem Jasharit

Kosovë, dita e arbërorëve ka për të aguarshtëpia ime e di udhën sesi bëhemi të lirështypja këputet prej s´trashi thotë popullie kaluara na la shumë çështje të pakryera,mbi gjysmën e atdheut e kemi t`pushtuar.Pyes, si  ta shoh kështu Kosovën dardane...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora