E hene, 29.11.2021, 08:34 PM (GMT)

Search by date: 11/6/2021

Enver Bytyçi: Edi Rama miku më i dobishëm i shekullit për Serbinë!

Njerëzit, familjet, fshatrat, qytetet, shtetet kanë miqtë e tyre. Secili entitet përpiqet që ta zgjerojë miqësinë dhe rrethin miqësor, me qëllim që përmes kësaj të përfitojë prosperitet dhe zhvillim, të përballojë sukseshëm sfidat dhe pengesat, kçanrizat dhe konfliktet! Të bësh miq është një zotësi e natyrshme...

Dedë Preqi: Edi Rama kërcënon Kosovën për Serbinë

Vizita e Edi Ramës, që ia bënë Beligradit, lë përshtypjen e një burrështeti jo serioz, që do të dallonim se ka në vete një mister të dyshimtë me Vuçiqin, ndërsa në anën tjetër, sikur po mbetët edhe një përson i pa mposhtur në skenen politike ndër shqiptare, si një njeri i veqantë apo si «baba» i  kombit, i cili përveq etjes...

Florim Zeqa: Të bashkohemi në Alternativen e re politike

Që nga paslufta, në Kosovë ka filluar rrënimi i së ardhmes në shtetin e lirë me vrasjen dhe eliminimin e intelektualëve dhe njerëzve me kredibilitet moral dhe njerëzor, i vazhduar në heshtje pas rishpalljes së pavavësisë së 17 shkurtit 2008, me rrënimin e vlerave të mirëfillta të lirisë, me uzurpimin e të gjitha institucioneve shtetërore...

Idriz Zeqiraj: Raporti i KE njësh me opozitën e Kosovës!

Shefi i Bashkimit Evropian, (BE-së), Borell, doli bllof, me akuzën për ndërhyrjen e Policisë Speciale në Veriun e Mitrovicës. Me qortimin për Policinë e Kosovës, ai u vu në mbrojtje të krimit dhe të kriminelëve ordinierë, të cilët "u zunë me pelë për dore", në makro-kontrabandën që bënin veriorët me jugorët shqiptarë...

Zejnepe Alili - Rexhepi: Agim Mato - I them trishtimit

Në vargjet e poezisë “I them trishtimit”, përmes një zëri të thellë e unikal, shpaloset pleksja e një frymëzimi të trishtë ngjarjesh reale dhe metafora e një ishulli të mohuar - Sarandës, atje tej, në jug, midis dallgëve të Jonit.Identiteti i zërit poetik, i quajtur Agim Mato...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora