E diele, 09.05.2021, 05:35 PM (GMT+1)

Search by date: 11/6/2020

Kozeta Zylo: Larg duart nga UÇK-ja

Të gjykosh në Hagë UÇK-në nga një gjykatë speciale unike në botë e ngritur tinëz për bijtë që luftuan për Lirinë e Kosovës është një ogur i zi për drejtësinë.  Të vendosësh në bankën e të akuzuarve Heronjtë e Luftës për Liri dhe t’i barazosh me kryekriminelin e Ballkanit Sllobodan Millosheviçin me të njejtën akuzë...

Nikë Gashaj: Anton Çetta - 100 vjetori i lindjes

Qeveria e Republikës së Kosovës e  ka shpallur nëntorin “ Muaj të Anton Çettës”, në 100 vjetorin e lindjes dhe 25 vjetorin e ndarjes nga jeta, si dhe në 30 vjetorin e nisjes së aksionit të pajtimit mes shqiptarëve-pajtimit të gjaqëve, të cilit i printe. Profesor Çetta, ka qenë pedagog, studiues...

Rexhep Shahu: Krime serbe në Kosovë - një libër tronditës

Se shpejti del ne Prishtine dhe ne qytetet e tjera.Varret masive te shqiptareve jane ende ne Serbi.Kriminelet serbe ne pushtet Vuciq e Daciq nuk i tregojne ato varre dhe kane veshe kostumin e viktimave dhe drejtojne gishtin e akuzes kunder shqiptareve.Shqiptaret, besoj naive, duket u mjaftuan...

Arbana Xharra: Dy fjalë për Vjosën dhe Gjykatën Speciale!

Vjosës me Kushtetutë i takon me ushtru postin e Presidentes. Pse ka ba homazhe te varri Rugovës jeni çu i madh e i vogël me cinizëm me e kritiku. Ky irritim vjen pse po e zëvendëson Thaçin, të cilit iu ngrit aktakuzë nga Dhomat e Specializuara.Thaçi dhe shokët e tij të luftës e kanë...

Fahri Dahri: Depërtimi tek e vërteta e ''Çështjes Çame''

Nëse historiani sjell faktet, ngjarjet historike dhe i përcjell ato, studjuesi depërton në thellësi të atyre fakteve dhe ngjarjeve.Retrospektivë:Më 27 gusht të vitit 1923, në rrugën Janinë  Kakavijë,  u vra nga pala greke  në një pritë Gjenerali italian Enriko Telini. Ai ishte caktuar nga Lidhja e Kombeve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora