E enjte, 01.12.2022, 04:09 AM (GMT)

Search by date: 11/5/2022

Timo Mërkuri: Një poezi shpirti në tre variante

Një fotografi çasti e një filxhani kafe me sfond një anije turistike në gjirin e Sarandës dërguar me viber Sabit Rrustemit në Gjilan në mëngjesin e datës 25 Tetor 2022 e nxiti këtë të fundit të postonte poezinë e Musa Ramadanit “Homazh për mikun tim” me poshtë shënimin “Beqir Musliut” dhe të ma niste dhe  mua në...

Nikoleta Kovaçi: Dite-netet e te shumteve…

Ditet e para te ktij muaji gjithnji shkojne per njerzit e dashtun qe nuk jane ma me ne ne kte jete fizikisht! Ne fakt, une nuk shkruaj per ndjesi e perjetime te kesoditshme sepse nuk mundem me i veçue kujtimet e as mendimet me data te percaktueme, por m’bani me u ndal, si rralle here, Anglia! Furia e sulmit kunder shqiptarve qe mberrijne atje...

Qemal Lame: Ideologët e Gjenocidit të Serbisë Kundër Shqiptarëve

Libri “Shqiptarët sipas serbëve” i gazetarit, shkrimtarit e diplomatit të njohur Bashkim Trenova, botuar në korrik 2022 nga Shtëpia Botuese “Klubi i Poezisë”, është ndër ato libra me vlerë shkencore, publiçistike dhe edukuese për të njohur realitetin e ideologjisë e politikës së kolonializmit të serb që ka shkaktuar tragjedi të rënda ndaj shqiptarëve...

Kimete Berisha: I mallkuari!

E ka ndarë shoqërinë.E ka izoluar Kosovën.I ka prishur raportet edhe me Shqipërinë.Bash si te kënga e Pink Floyd që ky e pëlqen:I shet heronjtë për fantazma;Eshtrat e ngrohtë për cunga;shet gjithçka,Për t'u bërë lider i kafazit!Albin Kurti u mundua me mish e me shpirt të dhez një luftë qytetare midis shqiptarëve...

Kalosh Ҫeliku: 'Analisti' politik

Armiqtë tanë historik të popullit shqiptar në Facebook dhe instagram, nuk luftojnë më me shpatë, pushkë e as me topa. Në ditën e sotshme e kanë ndryshuar strategjinë e luftës. Luftë, na knë shpallur publikisht si popull shqiptar në mjetet e informacionit: gazeta, portale elektronike...

Fadil Sahiti: Për klasën e Shoqërisë së Mesme që nuk e kemi

Nga tri klasat shoqërore, studimet sociologjike thonë se klasa e shoqërisë së mesme (dy të tjerat janë të varfërit dhe elita) është promotori i zhvillimit të përgjithshëm. Sa më e zhvilluar të jetë kjo klasë, aq më e zhvilluar është një shoqëri.Ka përkufizime të ndryshme për klasën e mesme...

Ylli Manjani: 12 Nëntori është dita kur Edi Rama dëshiron të ketë dhunë

Vini re:1. Gati 10 ditë më parë, krejt pa lidhje Ai thotë në teskt se "... opozita do të marrë pushtet me dhunë...".As data e mitingut nuk ishte caktuar kur ai e këputi këtë kopaçe.2. Krejt gjasme si rastësisht, shtyhet data e gjyqit të sajuar që ndalon rregjistrimin e PD për me datë 10 nëntor...! Bash atë ditë u sëmur rëndë avokati i AliBashBeut...

Sevdail Hyseni: Ka emër…

Partia ka emërAshtu si çdo send,Sidomos e vjetra- E liga për mend! S’ngopet me lavdeTë ngritura në qiell,Edhe pse të pasmetI digjen në diell! Cila është partia?E gjeni shumë lehtë,Ajo që ka lindurE rron me...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora