E hene, 30.03.2020, 02:13 AM (GMT+1)

Search by date: 11/5/2019

Lon Karrica: Në Stuttgart qëndron shtatorja e Nanës Tereze

Të shtunën që kaloi, në Stuttgart të Gjermanisë, u bë përurimi i shtatorës së Shën Nanës Tereze- Gonxhe Bojaxhiut. Ishte një ngjarje e rrallë shpirtërore dhe kulturore që organizojnë mërgimtarët shqiptarë që jetojnë dhe veprojnë në Stuttgart me rrethinë...

Kalosh Çeliku: Poezia erotike e Rrapit dhe çiftelia deri në agim

Lidhja e Shkrimtarëve Shqiptar, në Shkup me dt. 01, 02 dhe 03 nëntor 2019, për të njëzetekatrën (24) herë me radhë organizoi Manifestimin Kulturor Tradicional Ndërkombëtar: TAKIME NËN RRAP, në Shkup. Edhe, nga të gjitha Trojet Etnike Shqiptare dhe Bota, erdhën poetët shtegtar të armatosur me...

Albert Zholi: Anita Bitri, një meteor në qiellin e këngës shqiptare

Sigurisht, Anita Bitri u bë parakohe një emër i madh në panteonin e muzikës së lehtë shqiptare. Ky libër, megjithatë, gjithsesi nuk mund ta përmbylli një jetë aq intensive. Me siguri shkrimtarë a biografë, miq të këngëtares, apo kolegë të saj do të kenë rastin edhe më tej të shkruajnë më ndryshe...

Mehmetali Rexhepi: Kulti i lirisë

Autori veprues dhe i frytshëm, Nexhat Rexha vijon t`i sjellë letërsisë shqipe një mori vëllimesh poetike e diskursesh letrare kritike. Poezia e tij u përfaqësua edhe me publikime në gjuhë të huaja, si në gjuhën rumune, në atë angleze, u përfshi në antologji poetike të kulturave të ...

Nr. 21, Illz me shume Nobeliste

Sponsor: Flamur HoxhaDrejtor: Izet DurakuKryeredaktor: Rexhep ShahuBotues: Klubi i Poezisë, TiranëP ë r m b a j t j a e nr. 21, “Illz”, Revistë Letrare e TiranësMIGJENI - NËN FLAMUJT E MELANKOLISË / 3...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese