E hene, 29.11.2021, 08:21 PM (GMT)

Search by date: 11/4/2021

Ibrahim Hajdarmataj: Emocioni dhe gëzimi i një gjyshi

E prisja me ankth atë telefonatë nga mbesa ime Klea Hajdarmataj, nxënëse e klasë së pestë në shkollën me emër të ndritur “Kongresi i Manastirit’, Tiranë. Kishte mëse dy javë, që mbesa më kishte thënë se në drejtorinë e shkollës, me propozim të mësuese Teuta Biçaku, në shkollë do të zhvillonim një takim letrar me shkrimtarin e njohur...

Florim Zeqa: Ka ikur koha e blerjes së qytetarëve me para të shtetit!

Sikurse vendimi i Qeverisë Kurti 2 për zbatimin e reciprocitetit për targat që ishte i vonuar dhe jo në kohën e duhur (fushatë zgjedhore), edhe shpërndarja e parave nga arka e shtetit në prag të balotazhit jo vetëm që nuk është e qëlluar, është veprim i shëmtuar politik!...

Gjekë Gjonaj: Trieshjanët në Australi, të lidhur me vendlindjen

Trieshjanët në  Australi, të njohur edhe si shqiptaro-australian, janë pak   familje  të cilat mund të numërohen me   gishtat e të  dy duarve  me  më pak  se 40 anëtarë, sipas  pohimeve të tyre. Ata filluan të shpërngulen në Australi   nga fillimi i viteve 1960. Trieshjani i parë  i regjistruar, i  vendosur në Australi, ishte  Pjetër Nikollaj...

Fritz Radovani: ‘Si t’u mbush mendja e pader me i shkrue atij krimineli?!

AT MESHKALLA ju pergjegjë Nanës sime kur e pyeti per leter:“Jam mendue shumë perpara dhe, vetem mbasi Ju luta së Lumes Zojë, me më shndritë mendjen sesi me veprue, Ajo më tregoi mënyren e veprimit. U ula tek tavolina ime dhe i kam shkrue këte leter Mehmet Shehut: Ka nxjerrë një kopjo nga një sirtar ...

Fahri Dahri: Mega mashtrime historikë kundër të vërtetave

Sipas fjalorit shqip, "ndryshe nga krimi i vjedhjes, i cili përfshin marrjen e diçkaje me vlerë përmes forcës ose vjedhjes, mashtrimi mbështetet në përdorimin e keqinterpretimit të qëllimshëm të faktit për të realizuar marrjen".Nisur nga ky përkufizim, e zgjodha fjalën "mashtrim" për titull të artikullit...

Ibrahim Kabili: Që nesër të kemi sa më pak monstra!

Ngjarja e ndodhur në Kamëz më 28 tetor është tepër tronditëse. Eshtë një ngjarje e rëndë që ndodh vetëm në botën e njerëzve mjeranë. Ky, përdhunimi, ndodhte në vendin e origjinës tonë mijra vjet më parë, në komunitetin primitiv. Por për çudi ndodh edhe sot! Lind pyetja e jemi shkëputur nga ky lloj "qytetërimi" mijra vjeçar?...

Kastriot Dervishi: Borxhi

Kryeministri i Shqipërisë në periudhën qershor-dhjetor 1924 ishte Fan Noli. Qeverisja e tij e ardhur në pushtet me dhunë, ishte ndër më anarkistet që ka njohur vendi, kërkoi të merrte borxh nga ndërkombëtarët. Në Asamblenë e 5-të të Lidhjes së Kombeve në Gjenevë, më 10 shtator 1924, Fan Noli mbajti një fjalim...

Shefqet Dibrani: Prezenca e munguar

Poezia e Bilall Maliqit, edhe pse është cilësore është poezi e munguar, dhe më këtë paraqet tragjidicitetin e jetës në provincë, edhe siformë krijimi, edhe si mënyrë e prezantimit është e munguar, ndonëse është shprehje poetike e realizuar mirë. Poezia e këtij poeti është angazhim intelektual, dhe me kujdes i qaset mendimit poetik...

Zejnepe Alili - Rexhepi: Agim Mato - 'Fundo' dhe 'Jashtë eklipsit'

Të njohësh poetin që udhëtonte i menduar në pritje të apostujve të lirisë individuale, drejt sfondeve të lirisë kolektive, nënkupton të njihesh me synimin e tij, për vizionin intelektual dhe emocionin e papërsëritshëm.Agim Mato, poet që vazhdon ta quajë Shqipërinë, ajo e...

Fahri Xharra: Mësuesit e Gjakovës - Pishtarë të Kosovës

Në ditët e dhimbshme të viteve 1912-1913  , At Gjergj Fishta pat shkruar  “Shkoi Manastiri! Dibra edhe Gjakova !…Vendet ma t’ mirat ne na i mori shkjau, E, shk’ asht ma zi, në vlla me vlla na dau!  Shkoi Manastiri! Dibra edhe Gjakova !… Dhe ,pastaj “ Politika” ( e Beogradit ) e datës 6 Prill 1913 me titullin...

Gjokë Dabaj: Krimet e Serbisë janë shumëfish më të rëndë

Po them: Krimet e Sërbisë ndaj shqiptarëve janë shumëfish më të rëndë se ata të gjermanëve ndaj hebrenjve, në radhë të parë, sepse krimet e nazistëve gjermanë janë shtrirë në fare pak vite. Ndërkaq, kohëzgjatja e genocidit sërb ndaj shqiptarëve është e pakta dhjetë herë më e madhe se ajo e nazistëve gjermanë ndaj hebrenjve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora