E enjte, 27.02.2020, 04:48 AM (GMT)

Search by date: 11/4/2019

Frank Shkreli: Nuk ka Shqipëri as Kosovë pa At Gjergj Fishtën

Përshëndetje…Falënderimet e mia bashk organizatorëve të këtij simpoziumi,  Shoqatës Shqiptaro-Amerikane “Skendërbej” dhe Kishës Katolike, Zoja e Shkodrës –ku 50-vjetë më parë kam hedhur hapat e parë drejtë pjekurisë.Një falënderim i veçant i shkon famullitarit Dom Pjetër Popaj, i cili në...

Timo Mërkuri: Përsëri Mars

Ndërsa  përjetoja në lexim  metaforën e fuqishme të romanit “Përsëri Mars” të shkrimtares Albina Idrizi, m’u kujtua shënimi i Akademikut Rexhep Qosja te romani i saj i mëparshëm  “Për një mëngjes ndryshe” ku shkruan…Lexojeni këtë roman: do t’ju përvetësojë me ngjarjen shumë përshtypjebërës...

Blerim Rrecaj: Erërat zëvendësojnë puhitë

E kaltërta dhe e hirta e qiellit po shtyhen brrylazi, paqësisht, siç po duket. Një librashitës rruge heq librat nga vetura dhe i vë mbi barkun, kokë-çatinë e shpinën e saj, dhe të nesërmen nuk e di se ku do të jetë. Erërat zëvendësuan puhitë si lojtaret në arenat sportive. Për t'u hedhur në sulm rrufeshëm. Në një dru të zveshur kanë mbetur...

Enver Bytyçi: Konsistenca amerikane dhe pabesia e Tiranës zyrtare

Metju Palmer ishte në Beograd dhe në Prishtinë. Kjo vizitë kishte një karakteristikë të veçantë. Palmer deklaroi nga Prishtina se pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, ndërkohë që në Beograd ka paralajmëruar Serbinë se ajo nuk mund të anëtarësohet në BE pa njohur shtetësinë e Kosovës...

Dedë Preqi: Përgjegjësia e LDK

Ky imazh i zgjedhjeve të fundit, do të ishte nga imazhet më të ndryshme dhe më ndëshkuese ndaj pushtetëve të mbrapështa dhe të pa përshtatshme deri më tani, ku natyra e keqmenagjimeve të tyre e humbi tiparin e pushtetëve të kërkuara, të cilat i patëm në mallë dhe i ëndërruam me shekuj...

Fahri Xharra: Kush janë Shqiptarët sipas Serbëve?

Kush janë shqiptarët sipas serbëve? Pse ne ishim të atillë ,vetëm ashtu si donin serbët të na paraqisnin? Pse Europa iu besonte? Pse shqiptarët njiheshin në Europë  vetëm ashtu dhe të tillë si ç`na përshkruanin serbët? A punonte koha për ne? Edhe kur punonte , a e dinim ta frytëzonim atë kohë? A mos vallë Europa...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese