E hene, 29.11.2021, 09:22 PM (GMT)

Search by date: 11/3/2021

Zemra Shqiptare: Si nuk duhet të jetë turizmi në Kosovë

Me siguri shumëkush mund të ketë dëgjuar për bukuritë e rralla, trashëgiminë e vyer arkeologjike dhe natyrën e mahnitshme që lulëzon përreth kështjellës mesjetare të Novobërdës, perlën e mirëfilltë të turizmit kulturor-historik në Kosovë.Duke mos dashur aspak të biem në kundërshtim...

Frank Shkreli: Fund Mosndëshkimit të Krimeve kundër Gazetarëve

2 Nëntori, 2021 shënon Ditën Ndërkombëtare për t’i Dhënë Fund Mosndëshkimit të Krimeve kundër Gazetarëve, është një ditë që shënohet çdo vit nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, (OKB-së), nga qeveritë anëtare të OKB-së dhe nga organizata jo qeveritare, mbrojtëse të lirisë së shtypit dhe të drejtave të gazetarëve...

Blerim Latifi: Kështu kishte nisur rruga e lirisë

Tridhjetë vite më parë ishte një vjeshtë e zymtë për Kosovën. E zymtë jo në kuptimin gjeografik të fjalës, por në kuptimin politik të saj. Pas më shumë se dy vitesh të mbushura me demonstrata popullore, regjimi serb ia kishte dalë ta thyente vullnetin e shqiptarëve për rezistencë aktive. Të rinjtë që kishim mbushur sheshet dhe rrugët e Kosovës...

Nikoleta Kovaçi: 2 javëshi i dytë i Gledisit të Policisë!

S’di si po të dalin ata drejtorat e provës, Gledis, po di që vendi asht kthye ne nji arene te frikshme vrasjesh! Ani se je i ri, e s’pate kur me i msue ca punera qe duhen andej kah kupola e Policisë, po le namë me rrembyesit e vrasesit e djalit nga Lushnja! T’i kane kap kamerat e rrugeve rrembyesit e ata nuk rrine tue prit...

Edison Ypi: Vend Aromatik

Devollinjtë janë të treshë. Mirpo devollinjtë nuk përdorin gotë, ujin ta japin në pirun.Në hapësirën; Kamëz, Ishëm, Fushkuqe, Milot, Laç, Mamurras, Krujë, Kamëz, thikat në fyt, sqeparët pas kokës, janë më të shpeshtë se drurët anës rrugës.Në burgjet e diktaturës lebërit kanë qënë nga më qëndrestarët, më...

Prend Buzhala: Mesazhe Fishtiane

At Gjergj Fishta është njëra ndër figurat epiqendrore të gjithë historisë sonë të kulturës, letërsisë dhe mendimit shqiptar. Duke e arritur madhështinë e tij si POET KOMBËTAR, për të gjallë të tij, duke qenë figura më madhështore për një gjysmë shekulli në gjysmën e parë të shekullit XX; ai këtë madhështi e ka ruajtur...

Gjekë Gjonaj: Ekzekutim i shkëlqyer i këngëve dhe valleve dibrane në Ulqin

Tashmë kur masat kundër  Covid-19, kanë vështirësuar  mbajtjen e ngjarjeve  kulturore  në salla  të koncerteve, Ansambli Artistik “ Hazis Ndreu”, nga Dibra  gjeti   mënyrën  për të qenë afër publikut ulqinakë dhe  adhuruesve të  këngëve dhe valleve të mirëfillta dibrane. Ky grupim artistësh...

Kastriot Dervishi: Duhej blerë edhe buka!

Duhej blerë edhe buka, por me siklet ama. Klasa punëtore e stërvitur në aksione e beteja për të plotësuar planet 5-vjeçare duhej të siguronte edhe bukën e familjes, ushqimin bazë dhe kryesor në një shoqëri pa pretendime. Sigurisht, fshatarësia kooperativiste nuk e njihte bukën e grurit për pjesën më të madhe të vitit. Partia e Punës për...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora