E diele, 09.05.2021, 06:17 PM (GMT+1)

Search by date: 11/3/2020

Arbana Xharra: Ideologjia qe po na shkaterron te ardhmen!

Ka qene viti 2012, kur une nisa hulumtimin mbi rritjen e ekstremizmit islamist ne trojet shqiptare dhe ne diaspore. Pas me shume se 8 muajve hulumtim ne Kosove, Shqiperi, Maqedoni dhe Angli, e realizimin e mbi 80 intervistave nxorra te dhena mbi shtrirjen e nje rrjeti te madh te ekstremizimit qe kishte leshuar rrenje...

Ndue Ukaj: Në Vjenë është sulmuar një pjesë e madhe e kombit shqiptar

Sulmi i mbrëmshëm terrorist në Vjenë, kombin shqiptar e ka bërë me një njollë të rëndë dhe kjo me urgjencë duhet të kurohet.Këtë njollë nuk mund ta fshijmë lehtësisht dhe këtë duhet ta dimë. Sepse dihet: nuk ekziston një gomë e tillë për të fshirë një njollë kaq të madhe dhe për këtë duhet të jemi shumë të vetëdijshëm...

Xhemal Ahmeti: Të dashur relativues, frikacakë dhe egoistë

saçi apo xhevahiri i Gjylës përmbi ujë, tash relativizuesit dhe frikacakët, të zënë ngushtë edhe ngase vrasësi u doli nga rradhët e veta përdorin pseudomantrën, parullën tjetër «krimi nuk ka fé as komb». Po ka kombësi kur asaj lufte i bashkangjiten 1001 ushtarë ...

Blerim Latifi: Mos u çuditni me terroristin!

Njëri nga terroristët e sulmit në Vjenë paska origjinë shqiptare. Mos u çuditni! Sepse, siç thuhet, atë që ke mbjellur, atë do të korrësh. Ka 20 vite që, gjithandej trojeve shqiptare, hoxhallarë e ideologë vahabistë propagandojnë doktrina islamiste që prodhojnë jotolerancë, dhunë e terror kundër të gjithë atyre që...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora