E enjte, 27.02.2020, 06:11 AM (GMT)

Search by date: 11/3/2019

Zeqir Lushaj: Burri i madh i paqes - Anton Çeta

Në këtë fillim shkrimi për profesorin e nderuar Anton Çeta, nuk kam deshirë të përdor fjalën -vdekje. Anton Çeta është në mes nesh. Njerëz si profesori i shquar i Kosovës,njerëz, si burri i madh i Paqes, Anton Çeta, zor se vdesin.Poeti ynë, i mirënjohur nga të gjithë...

Frank Shkreli: Për një Kryeprokurore shqiptaro-amerikane

E kam fjalën për Bude (Buta) Biberaj.   Budja i përket familjes së mirënjohur patriotike dhe anti-komuniste shqiptaro-amerikane Biberaj nga Tropoja.   Budja është një prej 8 fëmijve të Hysen e Aishe Biberaj, një familje e ngushtë dhe e madhe, të cilës ajo i përket me 19-nipa e mbesa dhe me 16-stërnipa dhe stërmbesa...

Mehmet Musa: Sali Shatri trim, tribun i Shqiptarisë

Sot me 4  nëntor mbushen plot 35 vjet që kur pushoi së rrahuri zemra e atdhetarit të paepur të çështjes shqiptare,e luftëtarit të LDB-së e,organizatorit dhe arqitektit të  grupeve luftarake,e strategut me famë shqiptare,njeriut të aksioneve e të shumë akteve heroike në mbarë  trevat shqiptare të pushtuara nga serbosllavia...

Blerim Latifi: Ndryshimet psikopolitike pas 6 tetorit

Aktivizimi i madh i diplomatëve perëndimorë, ende pa u ndërtuar qeveria e re e Kosovës, duket qartë se ka për qëllim të imponojë agjendën e parë, me të cilën do të merret kjo qeveri. Në thelb të kësaj agjende është dialogu me Serbinë. Krejt ato gjëra që partitë politike kanë premtuar gjatë fushatës elektorale, detyrimisht...

Sejdi Berisha: Në dhomën e kështjellës së dhembjes

Në dhomëHeshtja si dihatjeVarë në mur fotografi e vjetërKu ta di se e kujtRrjetë merimangash e mbroninNga vetmia e historia e djegur .Te deraNjë palë opinga me rregëzinaMe vite s’i kishte mbathur kushSe, kishin ikur nga vatraDiku larg malli për t’i djegur...

Konstandin Vogli: Si të ha ariu pa të parë

Pyesni si të ha ariu pa të parë? Të ha pa e ndier fare, ashtu si hëngri Bikon pa u parë fare me ariun. Si e hëngri ariu dhe si e qanë, do t`jua them më poshtë. Fillimisht e mira është të njihemi me Bikon.Emrin e pagëzimit e kishte Harallamb, por gjyshja e përkëdheli duke e thërritur Llambiko...

Sevdail Hyseni: Meselera si ngahera

Ngarendi fukaraiTe Beu për ndihma,- Ma jep një teneqe grurëSe më doli fryma! Beu fërkoi mjekrën-Ti paske vdekur, o fatzi,Pse po ma len kalinNjë ditë pa tagji?!...

Tahir Bezhani: Rrobat e skamnorit

Rrugëve ecte i vetmuarSytë e skuqur nga gjelbësim lotëshFytyra thatake i buzëqeshte  dhunshëmVeshur me rroba të falura  nga bamirësNata e frikësonte në shtratin e vetmisëGjumi e zinte pas dridhjeve të gjataTë nesërmen barku i zbrazur  cijatkeHynte shtëpizave në kohë mëngjesi si e dreke...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese