E hene, 18.01.2021, 07:08 AM (GMT)

Search by date: 11/29/2020

Ermira Babamusta: Intervistë me Kreshnik Musollin

Trupa e Baletit Kombëtar të Kosovës tashmë ka deportuar në skenën kulturore ndërkombëtare duke mahnitur me çdo shfaqje të realizuar me mjeshtëri. Trupa është formuar nga Ahmet Brahimaj “Artist i Merituar” në vitin 1972 si Ansambli i Baletit. Ikona legjendare Ahmet Brahimaj shërbeu si Drejtor...

Ndue Ukaj: Çfarë degjenerimi kulturor dhe estetik

Skulptura është arti i krijimit të shtatoreve, busteve, përmendoreve, kurse këto vepra të dy figurave tona historike, të vendosura dje në Prizren, janë krejt e kundërta e artit dhe nuk u shërebjnë qëllimeve për çka janë vendosë aty.Këto punime, nuk shprehin kurrfarë bukurie estetike dhe rrjedhimisht nuk e fisnikërojnë...

Lefter Duraj: Kush eshte mbreti?

Nje gjyq bene kafshet e pyllit ujkut dhe cakallitSe dem te madh kishin bere kopese fshatarit!Te kemi kujdes, - u tha, nga zemerimi i fshatit,Se shume nga ne e kane pesuar prej ketij inati! S'kaluan ca dite dhe dhelpra ne kotec beri kerdine,Dhe gjithe fshati me arme e cifte aty sapo mbine!Sapo i degjuan...

Fritz Radovani: Dy epoka...

Frank Shkreli “Gjergj Fishta dhe komunizmi”…At Gjergj Fishta, françeskani, edukuesi, poeti, politikani, rilindësi, përkthyesi dhe shkrimtari i Kombit Shqiptar ka lindur, më 23 Tetor, 1871 dhe ka vdekur në moshën 69-vjeçare, më 30 Dhjetor, 1940. Ata që e admirojnë, e konsiderojnë Fishtën si Poeti i Kombit dhe njëri...

Kastriot Myftaraj: Një pyetje për ambasadoren amerikane Juri Kim

Në cilën ditë të vitit uron për çlirimin e vendit në Luftën e Dytë Botërore ambasadori amerikan në Francë? Në asnjë ditë, sepse Franca nuk ka një ditë të tillë si festë zyrtare. Dhe Franca ishte ndër fuqitë e mëdha që u shpall fituese në këtë luftë si anëtare e Koalicionit Antifashist...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora