E merkure, 27.01.2021, 12:30 AM (GMT)

Search by date: 11/28/2020

Enver Bytyçi: Shqipëria dhe Kosova nuk bëhen me pazare politike e korruptive

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri Haradinaj u ngritën në mesnatë e shkuan te deputeti Haxhi Shala për t'i kërkuar votën për qeverinë Hoti. Nuk dihet se çfarë pazari tjetër bënë ata midis tyre. Nuk dihet çfarë kërkoi deputeti Shala dhe çfarë i dhanë Thaçi e Haradinaj?...

Xhemal Ahmeti: Për gjuhë e flamur - Gëzuar!

Unë për fatin tim të mirë i përkoj njërës nga gjeneratat që u dënuam, burgosëm për gjuhë, flamur dhe për të drejtën e të qenurit shqiptar. Sot pas dekadave e pyes veten: e bëmë nga dashuria ndaj vlerave tona apo nga urrejtja ndaj tjerëve. E para do të jetë ngase frikoheshim mos i humbim dhe i mbronim nga ata që...

Kastriot Myftaraj: Dublimi i festës kombëtare shqiptare - investimi i madh i Serbisë

Nuk ka shembull në botë që një shtet të dublojë festën e tij kombëtare me një tjetër të sajuar artificialisht. Kjo gjë ka ndodhur veç në Shqipëri, ku regjimi komunist dubloi 28 nëntorin, ditën e Shpalljes së Pavarësisë me 29 nëntorin, të shpikur si dita e çlirimit të vendit nga pushtuesit e huaj në Luftën e Dytë Botërore...

Skënder Kapiti: Dita e Pavarësisë dhe politika e politikanët e sotëm

Sot është 28 Nëntori Festa Kombëtare e të gjithë shqiptarëve.Pavarësia është vepra më e lartë e kombit shqiptar, e luftëtarëve, patriotëve dhe e të gjithë atyre që sakrifikuan për kombin dhe  për shtetin shqiptar. Por duke parë se ku është sot realiteti politik, shtetëror, demokratik dhe drejtësia  dhe se sa janë realizuar ato në...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora