E diele, 24.01.2021, 09:36 PM (GMT)

Search by date: 11/26/2020

Edison Ypi: Manjola

Manjola kalonte rrugës dhe nuk kuptohej nëse vinte apo ikte, ecte apo vraponte, vallzonte apo fluturonte.Manjola nuk ishte shtatlartë, me sy të jeshilta, me gjoks të kërcyer, këmbë të drejta, fytyrë vezake, tipare të rregullta, dhe të tjera si këto. Manjola ishte mpleksje qiellore e një pafundësie hiresh femërore...

Fritz Radovani: Ku ndryshonte Enveri ynë nga Millosheviçi?

Ku ndryshonte Enveri ynë nga Millosheviqi ? Të dy kishin frikë se po i xanë kolltukun...Kishin marrë veshtë se ai kolltuk të mbulon edhe pallatin me lingota, pare ari e dollarë...Kolltuku duhet me qindrue mbi shtylla rrashtash të freskëta njena mbi tjetrën...

Gëzim Loka: Avokatja e nxënësve, që admirohet e respektohet nga brezat

Ruta Legisi (Doçi), kur kthen kokën prapa për të ndjekur ritmet e kujtesës, bashkë me mallin dhe nostalgjinë për motet e ikur me ngut nëpër vorbuj të ngarkuar kohe, ndien dhe përgjegjësinë e misionit të saj në jetë, si mësuese e përkushtuar, si grua shembullore, fisnike deri në gen, si nënë e mrekullueshme...

Kalosh Çeliku: Pykë shelgu

Jo, rastësisht e nisa këtë shkrim për Nesër me vargjet e mia ne stilin e një poezie satirike të Spiro Çomorës. Autorit të komedisë „Karnevalet e Korçës“. Trungu i lisit, kur i thotë pykës plot “dashuri”: Inati, nuk më vjen nga sëpata që është nga hekuri, po nga pyka që është pjesë e trungut tim nga druri i Lisit...

Lekë Mrijaj: ''Marie Shllaku bijë e Shkodrës martire e Kosovës''

Publicisti, historiani, hulumtuesi shkencor dhe veprimtari nga Nju Jorku i Amerikës, z. Tomë Mrijaj, gjashtëmbdhjetë vjet me parë është paraqitur me një libër shumë interesant si rezultat i hulumtimeve të tija të thella për të kaluarën e historikun e shkodranës, Marie Shllaku e familjën e saj...

Luan Kalana: Ditëlindja e Shqipërisë

Lindja e Shqipes e lashte ne histori,Dikur e kan pas thirr Pellazgi-Iliri,Shekujt e lartesuan burrneshe Arberi,Me 28 Nentore e pagezuan me Flamur,Me gjakun e Lirise,nje komb ,Shqiperi.Luftëra shekullore gjithnjë fitimtare,për paqe e liri kombi është rinuar...

Armela Hysi: Çfarë lojtari që humbëm!

sfera dhe plani takohen në një pikë të vetmeligj tredimensional i botës së verbër tëmateries.dimensionet e shpirtit njerëzorpasionojnë turmat foshnjërake të eturadehura nga adrenalina...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora