E hene, 18.01.2021, 06:50 AM (GMT)

Search by date: 11/25/2020

Rexhep Shahu: Dashuria e nxehtë e Edi Ramës për serbët

Letra e dashurisë e Edi Ramës për futbollistin serb Mihajlovic, i njohur sa për futbollist aq edhe si mik i ngushte i kriminelëve më të njohur serbë, tigrit Arkan që masakronte shqiptarë e Mlladiçit, qoftë ky edhe yll botëror futbolli, është lëpirje, nënshtrim, servilosje.Letra e Ramës futbollistit serb...

Edison Ypi: Po japim lajmet

Të dashur bashkatdhetarë vllavrasës, kafepirës, gazetangrënës, internetshetitës, hashishtymosës, zemërbardhë, mëlçizinj, shpirtkatranë, ku jeni e ku s'jeni para tavave të dhesë, zjarreve të ftohura, vatrave të fikura, oxhakëve pa tym, ndalni llomotitjet, thashethemet, intrigat, dallaveret, kollitjet, teshtitjet, frymat, dhe...

Agron Tufa: Palloshët e historisë

Publikimi i dokumentave që vërtetojnë se Gramoz Ruçi dhe Nasho Jorgaqi kanë qenë spiunë të Sigurimit të shtetit, me pseudonimet përkatëse "Cigarja" dhe "Dragoi" e ka përvëluar për koklash krejt armatën trashëgimtare të enverizmit. Nuk po gjejnë derman, as ngushëllim. Pse? Sepse enveristëve...

Gjokë Dabaj: Procesi antishqiptar i Hagës

“Përkujdesja Gjithshqiptare” e shikon Procesin e Hagës si vazhdim i veprimtarivet antishqiptare të qarqevet të ndryshëm regresistë të Evropës ndër shekuj. Themi regresistë, duke nënkuptuar që forcat progresiste s’i kanë munguar Evropës asnjëherë, por ato, në shumë raste, kanë qenë të pafuqishme...

Albert Zholi: Intervistë me violinisten Albana Leka

Ka një paraqitje të veçantë që tërheq vëmendjen e kujtdo në rrugë. Krenare, e dashuruar me librin, me karakter të fortë, gjithmonë e sheh në kërkim të të rejave në profesion. E lidhur qysh në fëmijëri me violinën ajo tashmë në repertorin e saj ka me qindra pjesë në formacione të ndryshme...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora