E diele, 24.01.2021, 09:21 PM (GMT)

Search by date: 11/24/2020

Blerim Rrecaj: Mjedis i ftohtë ku vazhdojnë përpjekjet

Kohëve të fundit kanë nisur të duken edhe mjegullat. Ndonjëra shfaq fytyrën e saj në një mëngjes, ndonjëra edhe në ndonjë pjesë tjetër të ditës. Duken e zhduken. Dielli ende i pranishëm në këtë nëntor që vazhdon rrugëtimin. Ndonjëherë edhe në mbretërinë e ca mbrëmjeve të bukura e muzgje të...

Fritz Radovani: Simon Rrota - Po shkruej për vedi e për Shkodren

Profesor Simon Rrota (1887 – 1961) shkruen:“… Mbas sa ditësh, me thirri Patër Gjergj Fishta për me ba disa skena për një teatër për nji dramë të përkthyeme prej Tij “Mjeku i përdhunë” (komedi e Molierit). Kjo do t’ ishte rasa ma e mirë për ...

Edison Ypi: Keni, por s'keni!

Keni fukarallëk, por përdorni smartfona.Keni ankesa, por në Prokurori nuk shkoni.Keni biznese, por taksa nuk paguani.Keni dëshirë të qeveriseni, por votën e shisni.Keni shpirt, por ua mposht instinkti i kopesë.Keni fantazi, por e përdorni për dallavere...

Leon Lekaj: Vjeshta pa ty

Ajo vjeshtë i dogji të gjitha!Ngjyrën e portikëve të vjetërburgun steril të shpresësdhe rrugët e mundimshme për tek ti.Mbeta fillikatmes hutimit njerëzor të zotavedhe arratisë shpendëveqë nuk thanë qoftë edhe një fjalë të vetmepër ikjen tande...

Xhemaledin Salihu: Millosh Jagodiq, Kolonizimi i Principatës së Serbisë

Principata e Serbise, më 1878, me vendimet e Kongresit të Berlinit fitoi pavarsinë dhe shtimin e territoreve në rajonin e rrethit të Nishit, Pirotit, Vranjës dhe Toplicës.Popullata myslimane qe jetonte në këto rajone para luftës serbe-turke 1877/78 dhe duke ikur nga ushtria serbe u shpërngul në brendi të...

Juliana Troci: Violinçeli

Ajo mbylli sytë teksa ndjeu violinat t’i drithëronin shpirtin. Përkundej me to duke fiksuar ato imazhe duarsh femërore që përkëdhelnin apo ngacmonin ethshëm telat e shtrirë si linjat e një jete…Dukej se çdonjëri në atë sallë kishte diçka të veten aty: një kujtim, një mbresë, një copëz jetë, një çast të paharruar...

Frank Shkreli: A është ky kryediplomati amerikan në administratën e Bajdën?

Portali i lajmeve The Hill -- me burime të besueshme në Kongresin e Shteteve të Bashkuara dhe në qeverinë amerikane në Washington -- njofton se Presidenti i zgjedhur Xho Bajdën ka emëruar tanimë Sekretarin (e ardhëshëm) Amerikan të Shtetit, ndërkohë që vazhdon përpjekjet për të përzgjedhur antarët e tjerë të...

Neki Lulaj: Do të vij

Do të vijKur  yjet ia falin flladin natës së ëmbëlAvulli i gurishtës  stanin e  merr ne gjiKlekat  nga era qetë-qetë i nanurisin hënësE ti   ëndërron  takimin me një djalë të ri. Do të vijTe gurra e drurit pranë lugutKur uji akull currilin kurrë s’e ndalDo pres agimin që e zbardhëllon tokën...

Florim Zeqa: Pozita dhe opozita, dy anët e së njëjtës "medalje"!

Rënja në gjumë të thellë dhe moskëndellja e qytetarëve nga agonia e pritjes, se "nesër do të bëhet mirë", ka bërë që të mungojnë iniciativat e reja politike.Rënja në gjumë të thellë e intelegjencës apo trurit të kombit, të cilët hezitojnë dhe vetëm vëzhgojnë se çafrë po ndodhë, pa e marrë as edhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora