E hene, 29.11.2021, 09:03 PM (GMT)

Search by date: 11/23/2021

Bardhosh Gaçe: Anton Nikë Berisha dhe studimet e tij për letërsinë gojore arbëreshe

Vlerësimeve shkrimore për studiuesit e kulturës shpirtërore dhe letërsisë së një populli gjithmonë diçka u mungon, pasi brenda tyre përherë shpërfaqet një dyshim shpirtëror dhe intelektual, nëse ai është kapur pas hallkës së nevojshme dhe a e plotëson detyrimin e tij. Kjo detyrë dhe dyshim intelektual bëhet akoma më i madh dhe më...

Dromca nga "Të Lirë", Lea Ypi

Çdo 5 maj, kur përkujtonim heronjtë e luftës, udhëheqës të Partisë bënin vizita në shtëpitë e dëshmorëve për të ngushëlluar të afërmit, duke i siguruar ata se gjaku i bijve më të mirë të Shqipërisë nuk ishte derdhur më kot. Unë ulesha pranë parvazit të dritares dhe soditja me zili shoqet e mia veshur me rrobat më të bukura...

Edison Ypi: Ku thrret qameti

Qameti thrret te perëndimorët që i shajmë me libër shtëpie edhepse na kanë falur dy shtete, Shqipërinë më '12-ën dhe Kosovën më '99-ën.Qameti thrret në shpirtrat dhe zemrat e shqiptarëve që muar arratinë, por tani janë penduar. Të rrinë nuk munden. Të vijnë ju vjen turp.Qameti thrret te gjakpirësja Shoqëri Civile...

Fritz Radovani: At Pjeter Meshkalla asht i pavdekshem

Me ndej ditë e natë tue lexue per Ty, nuk kam të ngime per shka i ke ba Ti komunizmit.Kush mujti me ua thanë ata shka i ke shkrue e lanë në proceset e hetuesisë dhe gjyqeve Tua, o At?Fjala Yte o At, ishte mësim e brumosje guximi per të rinjë e pleq n’ ata hetuesi, burgje e kampe shfarosje!...

Florim Zeqa: Egoistët e varfër në shpirtë!

Në muajn korrik të vitit 2007, i ftuar nga një delegacion i nivelit komunal shkuam për vizitë tek një lider partiak në kryeqytet. Përgjatë dy orëve sa qëndruam në selinë partiake, lideri partiak për të gjitha sukseset e arritura në Kosovën e atëhershme meritat ia atribuonte vetes e jo të tjerëve, duke ...

Dedë Preqi: Opozitë tipike egocentrike

Nuk duhet ta vëjmë vet gjendjen tonë në këtë sprovë të disfavorshme dhe të fajësojmë një individ të caktuar për të gjitha dështimet e deritanishme, por edhe duke e shantazhuar si anti-amerikan, sepse kjo nuk do të ishte e vërtetë, para se gjithash kryeministri Kurti, nuk është njeri vrasës dhe i akuzuar për asnjë delikatesë të...

Përparim Hysi: Lukja që më la me "provim në vjeshtë"

E quanin Flamur, por i thërrisnin "LUKE" dhe kështu vazhdojnë edhe sot. Qe komshi  me shtëpinë time dhe, ndërsa unë jetoja në katin e dytë të një pallati, ky, LUKJA,  në një shtëpi përdhese. Jetonim aq afër, sa, po të provoja e të zgjasja krahët, mund ta kapja prej qafe aty ku ishte dhe ta ngjisja aty ku jetoja...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora