E diele, 27.11.2022, 11:04 AM (GMT)

Search by date: 11/22/2022

Ramush Haradinaj: Albin Kurti sot e ka vëtëm një rrugë...

Sjellja dhe veprimet e Kryeministrit të Kosovës, në raport me situatën e krijuar në vend, gjatë gjithë këtyre ditëve, ka qenë jo vetëm e pakuptueshme por edhe e rrezikshme.Mospërfillja e kërkesës amerikane për shtyrjen e zbatimit të vendimit për targat, e ka sjellë situatën buzë shpërthimit...

Fritz Radovani: Don Ndre Mjeda - Scodra

O Tarabosh, i mnert, ndéja hyjnore,Ku, e rrebt, rrufenat Fromboja farkote,E e perzemruem’, gjyteteve mizorePshtjell’ me shtergata e bumbullim’ i lshote. Andej mbi breshtat e mbi land’t pjellore,Qi rreze diellit per dëshir s’ pershkote,Ti soditshe gjarpnues neper fushoreKulmin e Drinit me qeti kah...

Fahri Xharra: Serbët e shqetësuar pyesin ...

Vet autori në fund të shkrimit shkruan që fotot i ka nxjerrë nga fcb. Kush i ka postuar ato .  Sigurisht që ne , unë, ti, ai. Pra nga ata që e duan të vërtetën historike shqiptare. Jo nga Akademitë, të fjeturit, frikacakët, jo pra !.Serbët kanë menduar që kemi “vdekur” dhe që nuk...

Kastriot Dervishi: Mark Gjergj Shllaku

Një foto e panjohur më parë e Mark Shllakut (1917-1949), drejtues i një organizate që veproi në aspektin ndërgjegjësues agjitativ, kryesisht nëpërmjet trakteve, kundër regjimit komunist. U arrestua më 9.8.1948, dënua me vdekje dhe u ekzekutua në shkodër më 30.10.1949...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora