E hene, 29.11.2021, 08:58 PM (GMT)

Search by date: 11/22/2021

Blerim Latifi: Moralisht i thyer!

Në vitin 1913 Vladan Gjorgjeviq, ish kryeministër i Serbisë, boton librin "Shqiptarët dhe fuqitë e mëdha". Libri u adresohej publikut intelektual dhe kancelarive europiane. Qëllimi ishte që ato të bindeshin se shqiptarët nuk e meritonin të kishin shtetin e tyre kombëtar. "Faktet" që sillte për këtë ishin thjesht një katalog...

Lea Ypi: Gjyshja ime

Gjyshja ime Leman Ypi 13 vjeç ishte e vetmja vajzë në Liceun Francez të Selanikut.Cigaren e parë e tymosi kur ishte 15.18 vjeçe, mori medalje ari për rezultatet më të mira në mësime.Kur u bë 20 qe' e para femër në administratën shtetërore shqiptare.22, Këshilltare e Kryeministrit...

Bashkim Saliasi: Kafe mes miqsh me pamjen e një ‘Sofre Poetike’

Ditë e shtunë, 20 nëntor 2021. Dielli ngroh me rrezet e tij të arta parkun e gjelbër në qendër të kryeqytetit tonë të bukur, Tiranë. Edhe pse jemi në vjeshtën e tretë, kur gjethet e bimëve gjetherënëse akoma nuk e kanë larguar masën e gjelbërt të tyre, kolori i ngjyrave të gjetheve që ende nuk janë rrëzuar, të krijon një...

Indrit Vokshi: Xhamia "Sulltan Mehmet" - Xhamia "Milloshevic"

Xhamia "Sulltan Mehmet" quhet nje xhami e Prishtines. Nen emrat e personazheve te historise qendrojne disa parime, disa sjellje dhe disa veprime. Me emrin e Gjergj Kastriotit perfaqesohen lufta per liri dhe qendresa kunder nje pushtuesi,  me emrin e Nene Terezes dhembshuria dhe ndihma per te varferit,  me emrin e Abdyl Frasherit...

Qazim Namani: Rrënimi i kishës katolike në fshatin Keqekollë

Në qendër të fshatit Keqekollë, përkatësisht në lokalitetin e quajtur, "Konaku i Jonuzit", në anën e djathtë të rrugës dhe përroit,  në lagjen e Qelajve, ka gjurmë të një vendbanimi mesjetar. Gjurmë të vendbanimit mesjetar, janë hasur edhe në anën e majtë, në përroin tjetër që e ndanë lagjen e Qelajve me lagjen e Kurtajve...

Edison Ypi: Legenat

Që Shqipëria e udhëhequr jo nga burrat por nga legenat një ditë do katandisej për ibret si sot, i pari që e lajmëroi ishte Naimi i madh tek Bagëti e Bujqësi, titulli i së cilës flet vet për legenat tanë animalistikë dhe bukolikë të kudondodhur, posaçërisht aty ku e thot' cop; "Do tu këndonj bagëtinë që mbani ju e ushqeni". Domethënë...

Albert Zholi: Mbyllet edicioni i 24 i Panairit të librit, enigma ndarja e çmimeve

Dje u mbyll edicioni i 24-ër, i Panairit të Librit në Tiranë. Pas 5 ditësh dhe pas një vit ndërprerjeje mund të themi se ky Panair solli një atmosferë të re në Tiranë. Pas një ndërprerjeje për shkak të Pandemisë Panairi gjallëroi Tiranën si ansnjëherë këto dy vitet e fundit, por edhe frenoi shumë veta për të qenë pjesë e vizitës së...

Tomë Mrijaj: Klajd Kapinova - Presidenti Trump dhe këneta globaliste

Lexuesit me anën e këtij libri voluminoz, të shkruar me shumë kujdes dhe përkushtim nga penda e publiçistit dhe studiuesit Klajd Kapinova, mund të mësoj shumë gjëra interesante mbi kulturën, historinë dhe politikën bashkëkohore amerikane.Unë si redaktor i librit: “Presidenti Trump dhe këneta globaliste”...

Kasam Shaqirvela: Nisma e shkronjave

Po ecin shkronjat e afabetitUdhëtojnë nëndhe e mbi tePërhapen sikur t’ishin vetë fetëVijnë e sjellen këtu tek neDhe përthithen ashtu etshëmSikurse shiu i lëshuar nga retëKur i bie tokës së stërzhuriturNga zhegu i verës së tretë. Udha e shkronjave ka nismë të hershmeE mbrothur në Pelazgjinë e lashtëDerdhur nga pellazgët anekënd botës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora