E hene, 18.01.2021, 06:17 AM (GMT)

Search by date: 11/22/2020

Kalosh Çeliku: Novatorizmi në poezi i grave të fuqishme

Dhe, novatorizmi që sjell në këtë libër (përzgjedhje të poezive) Marina Mijakovska, të rikënduara në gjuhën shqipe nga Asdreni Ҫeliku, i ka rrënjët te poezia botërore e grave të fuqishme poete, që e ka tejkaluar moti pjesa më e guximshme e poezisë,  lirika e dashurisë.  Dhe, jo rastësisht Safo, Virgjinia Vulf, Ana Ahmatova...

Florim Zeqa: Arben Sejdiu hero i luftës dhe i paqes!

Familja Sejdiu nga Grabanica, sikurse në të kaluarën e largët, ashtu edhe të afërt, Kosovës i ka dhënë politikan dhe intelektual të kalibrit, biznesmen të suksesshëm, kuadro dhe veprimtar, por edhe ushtarë të guximshëm, siq ishte Arbeni në luftën e fundit çlirimtare kundër pushtuesve serb...

Dukagjin Hata: Intervistë me poeten Neviana Shehi

Takimi me poezinë e Neviana Shehit nuk është një takim i zakonshëm, pasi edhe mjetet dhe tekonolgjia e saj poetike nuk janë të zakonshme. Neviana është poete e imazhit, e figurës së gjallë dhe të freskët, e depërtimit në thellësi të vetvetes dhe në raportet ndërpersonale, ku gjen dhe ...

Klodian Ndreca: Intervistë me shkrimtaren e re Enxhi Drapi

Enxhi Drapi është student në Fakultetin e Drejtësisë dhe shkruan poezi, prozë, ese, të cilat janë pjesë e kredos shpirtërore, e përjetimeve emocionale dhe impenjimeve të saj. Një roman i saj, që sapo ka dalë dhe qarkullon nëpër libraritë në Shqipëri e Kosovë, por dhe ndër qarqet letrare ...

Timo Mërkuri: Kënga e Halil Garrisë dhe disa probleme…

Kënga “Halil Garria” ështënjë variant i baladëssë “besës”, regjistruar nga At Gjergj Fishta në fshatin Gomsiqe nga një lahutar prej qytetit të Pukës, emrii të cilit nuk është shënuar,është botuar në vitin 1924 në revistën “Hylli i Dritës” dhe ka  152 vargje. Një variant tjetër  është regjistruar në vitin 1951 në...

Shyqyri Fejzo: Edhe njëherë për “avazet” e fyejve të Gramshit

Ndërsa poezia është muzikë në fjalë, muzika është poezi e përkryer në tinguj. Të dyja mund të krahasohen me një salcë të mrekullueshme gjelle,ku guzhinierët e atyre salcave e mbyllën jetën të vobegtë. Do ndalnim në dy krijues karizmatikë shqiptarë për të vërtetuar këtë që pohuam më lart...

Atdhe Geci: Liria nis tek zemra

...Shtëpitë na janë shndërruar në Trojë!...Ajo që kërkon t´i gjej bijtë e vet nëpër botë është nëna, babai, vëllai e motra, nuset që presin të dashurit, shtëpitë që kërkojnë të zotin e saj!... Jetojmë në një klinikë universale!...Zëri heroik i letërsisë do flas se s´bën. Ta shprangosim të vërtetën e burgosur! Kosova...

Skënder Kapiti: Nuk i solli Lulzim Basha as Gjykatën Speciale, as planin e ndarjes së Kosovës, as të minishengenit e as narkoshtetin në Shqipëri

Po ta shikosh sot histerinë e pushtetin të sotëm  kundër Lulzim Bashës, e gjitha kjo bëhet për të mbuluar pushteti i sotem dështimet e tij në Shqipëri  dhe bëmat e veta antiKosovë në prag të llogaridhënies dhe të  ndëshkimit së ashpër  që pritet të marrë Kryeministri Rama dhe qeverisja e së të ashtuquajturës Rilindje e tij  me 25 Prill 2021...

Përparim Hysi: In memoriam, Duro Mustafai

DURO MUSTAFAI, u nda nga jeta më 22 dhjetor 2019. Pra, për një muaj bën vitin. Por,sado që është ndarë nga jeta,DURO MUSTAFAI, rron tek të gjithë ata që e kanë njohur. Kjo njohje zë e rritë amplitudën e saj,se DURO MUSTAFAI rron përmjet veprave që ka botuar. Jo vetëm kaq...

Jusuf Zenunaj: Hanko halla në kuku-vend

A s'më thua hallë ç'deshte n'Kuku-vend?Nuk më rrihet dot, s'më zihet vendi - vend!Gjumï s'më merr natën , as ditën,si trastën e lypsares na e bënë politikën.I dituri e i padituri si gjelat mbi pleh,si n'politikën e vjetër ashtu edhe në t're.Si mali me pak del e me shumë arinj...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora