E hene, 29.11.2021, 08:51 PM (GMT)

Search by date: 11/21/2021

Xhelal Zejneli: Alfabeti i Gjuhës Shqipe - Kongresi i Manastirit

Shqipja e shkruar dokumentohet që nga shekulli XIV me alfabetin latin. Autorët e shekujve XVI dhe XVII përdorën alfabetin latin, të plotësuar me pesë shkronja cirilike. Po këtë alfabet, të plotësuar me ndonjë shenjë greke, e përdorën edhe shkrimtarët arbëreshë. Duke...

Kastriot Myftaraj: Kur Islamerikanizmi ulërin edhe më fort arabisht në Shqipëri

Një fe e re është krijuar në Shqipëri. Kjo fe mund të quhet Islamerikanizëm, pra Islami sipas Ambasadës Amerikane.Në mbledhjen e përbashkët të 18 nëntorit, të drejtuesve të organizatës zyrtare të muslimanëve suni të Shqipërisë, Komunitetit Mysliman të Shqipërisë dhe Ambasadës Amerikane, ambasadorja amerikane...

Kalosh Çeliku: Diell pa rreze

E kam thënë Moti, në shkrimet e mia publicistike, dhe Libra për Nesër: Nuk më kanë dëgjuar, as kuptuar partitë politike shqiptare. Dhe, lexuar mes rreshtave dhe simboleve “patriotët kuqezi”. As, edhe, Nana Parti e Madhe Shqiptare. Gjithë jetën Shqiptarët, ende merren me ndarjen e lugëve dhe...

Florim Zeqa: Albin së pari ngujo “lopët” tua, pastaj t’kojshis!

Afërsisht pesë dekada më parë, në kohën e ish Jugosllavisë, diku në një fshat të Rrafshit të Dukagjinit, një Roje e tokave të mbjellura bujqësore të sipërmarrjes shoqërore i cili e kryente punën e vet me përgjegjësi të lartë njerëzore dhe besnikëri ndaj ruajtjes së pronës së përbashkët shoqërore, sa...

Jahja Drançolli: Një shembull i tolerancës fetare te shqiptarët e shekullit XVIII

Me interes të veçantë sot janë përshtypjet e shkrimtares angleze me origjinë aristokratike, Lady Mary Wortley Montagu (1689-1762, Londër), të cilat lidhen me tolerancën tonë fetare. Shkrimtarja në fjalë ka lindur në Londër, pasi bashkëshorti i saj Edward Wortley Montagu u emërua ambasador britanik në Stamboll, shkrimtarja...

Fahri Xharra: A jeni të vetdishëm që serbët po na vjedhin edhe qenjen tonë

Ç`është  kjo heshtje akademike e shqiptarëve , e historianëve shqiptar, e Universiteteve shqiptare,  dhe e  dreqit të mallkuar?  Nuk do të zgjatë  shumë dhe në pesëdhjetë  vjetshin e ardhshëm ne do të jemi vetëm qenje njerëzore që do të jetojmë vetëm nga instinktet pa asnjë shënim nga e  kaluara jonë. Ne do të jemi një zorrë qorre e...

Shefqet Dibrani: Peisazhi psikologjik dhe mozaiku poetik

Sa herë vendos të lexoj libra me vjersha dhe poezi për fëmijë, më kujtohet një shqetësim i bardit kosovar të letërsisë për fëmijë Rifat Kukaj, që e pat thënë me mjaftë dëshpërim se: “Nuk thuhet, por mendohet se poetët për fëmijë nuk janë shkrimtar?!”. Fatkeqësisht sintagma e atij mendimi sikur është ngulitur thellë në mendjen time, prandaj librin e Erinë Rrahmanit...

Marjan N. Sopi: ''Qerdhe e Bëmirësisë'' - Shtëpia e z. Sali Avdullahu në Viti

Sot në Viti në prezencën e Kryetarit tonë z. Sokol Haliti-t, si dhe përvaqësues të ndryshëm të institucioneve tona, në prezencën e z. Zef Shala, drejtor ekzekutiv i Shoqatës humanitare “Nëna Tereza”- Prishtinë, pastaj në prezencën e z. Halit Alidema, kordinator i Shoqatës “Nëna Tereze” për rajonin e Anamoravës...

Luan Asllan Dibrani: Maldivet e 1197 ishujve

Maldivet ishin në listën time për disa vite,por as që e imagjinoja se mund të shkoja atje në këtë kohë . Ishte një destinacion luksoz dhe muaj mjalti që, mendoja, do të ishte gjithmonë i paarritshëm edhe me rastin e situates së Covidit -19.Në mendjen time, vende të tilla ekzotike ishin të rezervuara për njerzit...

Vandalizohet varri me mbishkrim shqip në Guci

Këto ditë zt.Pete Himle Pjetri postoi ne Fb lajmin mbi nje ngjarje te pakuptueshme e jonjerezore.Postimi ka të bëjë me demtimin e qëllimshem  barbar nga persona të pandergjegjshem e  primitivë të monumentit mbivarror të babait të tij të ndjerë Hamo Mic Pjetrit në varrezat e Gucisë.Në këtë akt të shemtuar janë dëmtuar...

Bardhyl Maliqi: Veshur me fllade

Pajazit Muhaj ëhtë emri emblematik i një ushtaraku shqiptar, që para 3 vjetësh u nda prej nesh nga infrakti elektrik në Itali. Ky është fjala ime, që unë e kam shkruar me ndjesi pozitive për të, për familjen e tij, për Jonidën, vajzën e tij të madhe, që e kam pasur nxënëse dhe për produktin artistik të Pajazitit...

Sevdail Hyseni: Fshesat politike

Fshesat politike, sikur elektrikeI fshinë nga trojet, shqipet etnike!E ne duke pyetur, sa na janë ligjore?Zbrazet Lugina, në heshtje shoqërore! Që nga Presheva, gjer te Mollë e Kuqe,Kanë rënë ca liderë, posi pula klluqe!Bile, disa sish e them pa kopalla,I kanë hipur fshesës, si shtrigat n’përralla! ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora