E diele, 01.08.2021, 03:18 AM (GMT+1)

Search by date: 11/21/2020

Frank Shkreli: Frymë e re anti-socialiste/anti-komuniste në SHBA

Është një fenomen i ri dhe interesant i zgjedhjeve të fundit këtu në Shtetet e Bashkuara për të cilin po flitet pak ose aspak, pasi të gjithë janë përqëndruar në zgjedhjen e presidentit.  Mundt ë jem gabim, por për herë të parë në histori, në Kongresin e ardhëshëm të Shteteve të Bashkuara -- të dalë nga zgjedhjet që...

Reshat Nexhipi: Rrallë ka histori me ngjarje intersante, si e jona (2)

Disa shënime të tjera, të rralla, lidhur me historinë tonë, me përmbajtje të  ndryshme   dhe  sipas  rendit alfabetikA. Milladinov: Emri i Strugës del nga ilirishtja.Afganistan, kuaj me nga një bri. Kjo thuhet në një legjendë, e shënuar nga Marko Polo, sipas të cilës,  kali i njohur i Lekës së Madh...

Blerim Latifi: Kisha Serbe dhe Sulltan Sulejmani

Irinej, kreu i Kishës Ortodokse Serbe, para vdekjes, paska lënë amanet që serbët ta ruajnë mitin e Kosovës. Të gjithë paraardhësit e tij kanë vepruar njëjtë. Ky amanet i tyre lidhet shumë me ringritjen e Kishës Autoqefale Serbe.Ja historia: Është viti 1557. Në krye të Perandorisë Osmane është Sulltan Sulejmani...

Bardhyl Mahmuti: Dick Marty dhe propaganda serbe

Shpallja e pafajësisë së plotë të komandantëve të UÇK-së nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavi dhe hedhja poshtë e shpifjeve serbe për gjoja “trafikimin e organeve njerëzore nga UÇK-ja”, pati ndikim edhe te sajuesit e dosjeve kundër UÇK-së. Sipas pohimeve të Vlladimir Bozhoviqit...

Edison Ypi: Dasma ime

-Që thua ti, në katundin tim kurrë nuk ka ndodhur gjë më interesante se dasma ime. Pas pesë vitesh që erdha nga emigracioni ku fitova ca çika lek, vendosa të martohem. Pyet këtu e këtje, ja vura syrin për shoqe të jetës një perrie në katundin tjetër. Fola me babanë e vajzës. Bëra përgatitjet. Erdhi dita e dasmës...

Prend Buzhala: Konica - Shqipëria u ngjall nga idealistët, u vra nga politikanët

Lexuesit shqiptar i ka ra të lexojë shpesh thënien e Faik Konicës: "Shqipëria... u ngjall nga idealistët, u ruajt nga rastet, u vra nga politikanët…" Proverbiale i ka disa tekste të tilla, si kjo: “Ati ynë që je në qiell, jepna fuqinë të mbajmë gojën mbyllur kur s’kemi gjë për të thënë!”. Si thënia në titull për Shqipërinë...

Nebil Çika: Lamtumire Gjete Dode Prenga!

Me pikellim te thelle morem vesh se sot u nda nga jeta bashkevuajtesi e bashkeluftetari yne Gjete Dod Prenga! Nje nder perfaqesuesit me dinjitoz te Shoqates Antikomuniste te Perndjekurve Politik te Shqiperise.Geta vujti pa meshire persekutimiin komunist qe ne filimet e ...

Xhemal Ahmeti: Vuajtja si instrument politik

«Pas vujatjeve dhe humbjeve njerëzit bëhen më të urtë [mençur]», kështu filozofonte Benjamin Franklin. I vetmi faktor që mund ta bllokojë këtë proces është ai instrumentalizimit partitopolitik nga bartësi i tyre - ai i humbjeve dhe vuajtjeve s'mund të bëhet i urtë [në kuptimin filozofik të fjalës] nëse i redukton...

Timo Mërkuri: Të shkruash për ikjen e atit

Ka pak kohë që Fatmir Terziu  publikoi librin e tij poetik me titullin “At…një ëndërr e gjatë” ose më saktë është të themi se përmblodhi në një libër një cikël të madh  poezish të publikuar në një kohë relativisht të shkurtër te gazeta Fjala e Lirë. Poezitë ndrinin si pika lotësh në rrënie, shkaktuar nga një dhimbje e...

Mevlud Buci: Një libër si sitë e demokraturës allashqiptare

Në librin e tij, Kamber Faruku shkruan për njerëz dhe ngjarje si një dedikim simbolikpër ta; ai ua kushton  këtë libër nipërve dhe mbesave tëtij, kjo në hyrje.Faruku e ndan librin në pjesë;në pjesën e parë”shënime dollapi”ai pasqyron ngjarje dhe prova të atyre njerëzve që vihen në krye të ...

Eshref Ymeri: Një letër miqësore për Profesorin Përparim Kabo

I dashur Profesor Përparimi,Në Portalin “Voal” të datës 16 nëntor, lexova shënimin tuaj të shkurtër, por mjaft domethënës, me titull“Ky vend nuk është Gjiri Derrave, është Gjiri i Lalzit…i lalëve të zinj….”.Është një shënim i shkëlqyer që lexuesin e emocionon...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora