E diele, 27.11.2022, 01:03 PM (GMT)

Search by date: 11/20/2022

Zeqir Lushaj: Me këtë njeri edhe mund të isha vrarë!

Këtë farë burri, trupmadh, të rëndë, me mustaqe, me një shikim tejet të dyshimtë e shpesh si provokues, që unë e kam përditë në krah dhe punoj me të tash sa vjet, e quajnë Xhoi. Është serb, bash nga Beogradi. Mua më quajnë Zeqir dhe jam  shqiptar. Për një serb dhe për një shqiptar, të paktën, tash e sa shekuj, është gjëja...

Albert Vataj: Në shkulmet e një shpirti që turret për nga liria

Qasja për ta kumtuar këtë visar të fjalës së pshërëtimave të një shpirti të lirë, spariherë është orvatja për ta shpaluar para jush, ndoshta pak me vonesë, por kur thotë populli: “Më mirë vonë se kurrë”, atë që ai është përpjekur dhe ka mund me mbërrit si pakkush tjetër në sinorin e tij. Është fjala për dy librat me poezi të Gëzim Murajzës ...

Gjon Keka: Tri shtyllat e biografisë së vërtetë të Gjergj Kastriotit

Debati mbi biografinë e jetës dhe veprave të Gjergj Kastriotit nuk ka nisur sot, as dje, por që me daljen e tij në skenën europiane, aty nisin debatet dhe nuk mbarojnë as sot, e nuk do të mbarojnë as nesër nëse, një herë e mirë nuk triumfojnë tri shtyllat e mëpoashtme të së vërtetës, në vend të gënjeshtrave e shtrembërimeve...

Albert Vataj: Ndre Mjeda, ma i bylbylshmi za

Ndre Mjeda gjas me ken e me met nji majë e ngjitun fort nalt në kreninë e shqipes dhe shqiptarëve. Nji ngadhnjyes i paepun i hyjnores qi zafill prej shpirtit të prushtë të atdhetarit. Kushtet e vështira ekonomike nuk e zhytën dot në terr shndritjen e një ylli që e pikasën jezuitët dhe panë tek ai tharmin e një shërbestari të devotshëm...

Fadil Sahiti: Zezona që duhet shmangur

Kemi shekuj që fqinjërojmë me serbët. Një kohë të gjatë na kanë mbajtur të robëruar në tokën tonë të vjetër të të parëve tanë. Por, një ditë në një mëngjes, pothuajse pa e kuptuar, tinëzisht, si në një ëndërr të mirë u zgjuam të lirë. Kemi shpresuar se në kushte të paqes njerëzit dhe ditët do qetësohen disi. Megjithatë...

Kastriot Dervishi: “Mkati”, një pseudonim i goditur

Ishte tërhequr bashkëpunëtor i Sigurimit më 25.3.1949. Pseudonimi që iu vu do i shkonte asaj që do bënte. Më 16.7.1960 ishte ngritur në kategorinë e agjentit dhe më 10.5.1971 shërbente si rezident. Për një kohë të gjatë shërbeu si punonjës policie në vitet 1954-1966. Nga të dhënat e tij, në vitin ...

Syrja Etemi: Figura e Musë Arbanasit në folklorin tonë burimor të Pollogut

Kemi dëgjuar këngë e këngë...Kemi përshkuar vise e vise ku, rrëzëllimat e inkurajimit akoma prafullojnë në kurreshtjen e atyre pasionantëve të harlisur, të cilët i ushqen shpresa se, folklori ynë burimor , kënga jonë e lashtë dhe e stërlashtë, akoma po mbahet në jetë. Na pëshpëritë pupthi te veshi si një nanurisje herë të...

Kastriot Dervishi: Dy Mark Gjomarkajt që sigurimi i bashkonte për imazh

Në vitin 1959, shoku Hasan, në emër të shokëve të Zbulimit Politik, çeli dosjen e kërkim ndaj Dom Mark Gjomarkaj, “meqë merret me veprimtari armiqësore kundër vendit tonë, duke punuar me të arratisurit, duke qenë në shërbim të amerikanëve e Vatikanit dhe mundet edhe të jugosllavëve”. Në fakt Gjomarkaj ishte...

Artan Fuga: 'Beteja' mes Stadiumit dhe Panairit të librit

Kam disa ditë që mbrëmjeve kaloj te Stadiumi kombëtar për të vajtur te Pallati i Kongreseve ku organizohet Panairi i Librit! Ka qëlluar që dy herë të ketë pasur ndeshje futbolli kombëtarja shqiptare në stadium.Kam parë shumë djem të rinj që shkojnë në stadium, blejnë qeleshe ballisti, flamuj, mbështillen me ngjyrat kombëtare...

Idriz Zeqiraj: Sulm bizar ndaj presidentës plebishitare!

"Histeri kolektive", e quajti aferën kundër -Vjosë Osmanit, goca e Tiranës, nuse e Gjakovës, Alma Lama - gazetare, diplomate, deputete. Dhe, vërtet, i tillë është sulmi politik bizar e banditesk, që bëhet ndaj Presidentës të vendit, e cila pati një fitore të bujshme, pothuaj se, plebishitare, me tej 300 mijë votave, rast unik!...

Sevdail Hyseni: Barazimi

Lufta e gjelaveShkon në barazim,Kush do të këndojShihet në agim?! Pa u gdhirë mirëDisa kokoshë…Fillojnë të fryhenPorsi kaposh! ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora