E hene, 29.11.2021, 08:40 PM (GMT)

Search by date: 11/20/2021

Albert Vataj: Ndre Mjeda, ma i bylbylshmi za

Ndre Mjeda gjas me ken e me met nji majë e ngjitun fort nalt në kreninë e shqipes dhe shqiptarëve. Nji ngadhnjyes i paepun i hyjnores qi zafill prej shpirtit të prushtë të atdhetarit. Kushtet e vështira ekonomike nuk e zhytën dot në terr shndritjen e një ylli që e pikasën jezuitët dhe panë tek ai tharmin e një shërbestari të devotshëm...

Albert Zholi: Pajtim Xhelo - Me yjet zë e flet

Pajtim Xhelo në librin e ri me lirika "Me yjet zë e flet" e  përdor Gjuhën Shqipe aq bukur, sa edhe ai që nuk ka shumë njohuri për gjuhësisnë, e vë re këtë vlerë të shtuar të tij.Në vargun e poetit, Gjuha Shqipe rishfaqet ashtu si është në të vërtetë : E ëmbël, tingëlluese, e pasur, e kthjellët dhe e pastër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora