E diele, 09.05.2021, 06:35 PM (GMT+1)

Search by date: 11/20/2020

Teuta Vinca Kafexholli: Bota e fëmijëve në kohë pandemie

Për veprën “Në kohë pandemie nipat e mi s`dalin jashtë shtëpie” nga Sabile Keçmezi Basha, botim i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, Prishtinë, 2020.Nuk po ndalem te krijimtaria e deritashme e suksesshme e mikes sime Sabile Keçmezi Basha, as te biografia e rrugës së saj jetësore, gjithashtu e...

Rexhep Shahu: Thonë se kishe vështrim të ëmbël, Havzi

Libri yt, Shtate fletore, vepra e plote me 5548 vargje, u botua. E botova une. Jam shume krenar dhe mburrem deri ne qiell per kete gje. Ma sponsorizoi Flamuri, Flamur Hoxha me dashuri, dhe nuk me la te endesha e te kerkoja sponsore te tjere tjeter kund. Me shpetoi nga sikleti dhe nga kandidate...

Edison Ypi: Grusht Spiunit

Iku me anije duke u betuar se nuk do kthehej më kurrë. Megjithatë më çoi haber se kishte ardhur. U takuam në kafene.-Po thonë se ne të përndjekurit kemi qënë të gjithë spiuna, tha. Asnjëri nga ne s’ka goditur me grusht një persekutor. Unë erdha t'ja rras me grusht njërit prej tyre, spiunit tim. E kërkova...

Florim Zeqa: A e ka humbur kuptimin liria!?

Secili që e shprehë mendimin e lirë, i vë emrin dhe mbiemrin e vet në fund të shkrimit si shprehje e identifikimit dhe marrjes së përgjegjësisë, por askush nuk dëshiron të marrë përgjegjësinë për dështimet në qeverisjen e vendit!...

Ndue Ukaj: Është koha që të bëhemi nxënës të mirë të historisë

Liria është një gramatikë e tërë dhe vërtet ka emra, por ka edhe mbiemra, folje, lidhëza dhe shumë gjymtyrë tjera që e kuptimësojnë atë.Nëse lirisë ia mësojme vetëm emrin ose emrat, ne s'e kuptojmë gramatikën e saj dhe kështu çalojmë kur flasim e shprehim mendime...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora