E hene, 29.11.2021, 08:15 PM (GMT)

Search by date: 11/2/2021

Kastriot Dervishi: Tërheqja e kufomës së të pushkatuarit

Palok Mark Pikolinin (1916-1945) Gjykata Ushtarake e Krahinës Ushtarake të Korparmatës së 3-të Shkodër, me vendimin nr.2, datë 24.1.1945, e deklaroi fajtor, e dënoi me vdekje dhe me konfiskimin e pasurisë. U ekzekutua në Shkodër më 26.1.1945, pa hyrë në fuqi vendimi i shkallës së parë. Pasi kishte vdekur...

Prend Buzhala: Fishta, shkrimi satirik

Të shprehesh me anë të satirës politike dhe të ndjesh dhembje të pafund, në pas-skenën e kësaj satire - në lëmshin e madh të kontradiktave të kohës, kur po ndodhte Lufta e Parë Botërore dhe po vendoseshin edhe fatet e Shqipërisë,- përbënte një mision titanik fishtian.Padyshim, satira gjithnjë ka...

Kadri Tarelli: Tregtarët durrsakë t’i çojmë në Amerikë!

Një fund jave e muajit Maj, 1957. Ditë e shtunë pas dite u ndodha tek berberi fare pranë shtëpisë. Mendova se s’do gjeja njeri, por mu desh që të prisja tre-katër të tjerë para meje.- E çuno, si e kam Qamilin? – më pyeti Shyqo berberi, si për t’i thënë...

Reshat Nexhipi: Kongresi i Manastirit, plot një vit me ''covid 19''

Në këtë mënyrë simbolike ose figurative, një satiristi ynë e përshkruan çmimin në fjalë,të cilin me të drejtë e quan të pa qëlluar si në aspektin vendimtar, ashtu edhe në atë kombëtar,sepse është kurdisur nga anëtarë të dy familjeve të ngushta me njëra-tjetrën dhe të dyja këto miqësore...

Fahri Xharra: Bosniakët “qenkan“ trojanët e vërtetë!

Boshnjakët e Bosnjës i njohim mirë; një popull që nuk e di prejardhjen e vet, flet serbisht  dhe është me prejardhje sllave, ishte i grupit të sllavëve të shek. 9-të që iu vërsulën tokave “pa zot”, Ilirët e dikukrshëm u zhdukën nga Perandoria Romake. Si zakonisht , edhe sot për ne shqiptarët vlenë e njëjta gjë : luftën më të e kemi ndër...

Zejnepe Alili - Rexhepi: Agim Mato - Lundrimet

Ishte (20) qershor kur më ra në dorë ky libër, vlerat e të cilit me shumë kënaqësi do të përpiqem t’i shpalos edhe para jush, lexues.Titulli i librit “Lundrimet...” është i thellë, përmbledhës i disa simbolikave që në çast të kthen në lundrimin metaforik të jetës së poetit..., atij pelegrini që nuk lodhet kurrë...

Sabit Rrustemi: Secila stinë është e etur për ty

Hapësirave të djegura të qenies simenxito ngadal Rastësisht në ma prekësh ndonjë plagëmos thuaj më falflladite me një puhizë flokësh e ecse dhimbjet pastaj shpërndahen mal më mal Psherëtimat humbi diku ecejakevembi gjithë atë prush të gjallë po shkele...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora