E diele, 09.05.2021, 05:03 PM (GMT+1)

Search by date: 11/2/2020

Dom Anton Kodrari: Tridhjetë vjet nga Mesha e Parë në Shkodër!

Tash dy mijë e kosur vjet, tue përjashtue pushtimin otoman, pa u dridhë qerpiku as’ifije, secili njeri me arsye të shëndoshtë mundet me pohue se periudha mâ e errët e kombit shqiptar kje instalimi i regjimit totalitar komunist.Qeverisja Enveriane ishte nji diktaturë e endun simbas kategorive...

Timo Mërkuri: Besa shqiptare e Kostandinit dhe varianti serb i baladës

Balada e “besës”, siç quhet zakonisht balada “Kostantini dhe Doruntina” përtej çdo hamendësimi gjëndet edhe në gjuhën serbe dhe boshnjake, por ajo që të bën përshtypje te këto dy variante është fakti se teksti është i njëjtë, jo vetëm si kuptimshmëri, por është i njëjti  tekst me 122 vargje, veçse është i shkruar...

Nikë Gashaj: Intelektualët dhe politika

Shikuar historikisht, në përgjithësi dallohen dy rryma të kundërta dhe të fuqishme intelektuale në raport me politikën si atribut i pushtetit shtetëror.Rrymën e parë e përbëjnë intelektualët-ithtarë të filozofisë pozitiviste, respektivisht funksionale. Sipas tyre, e gjithë ajo që shmanget dhe që ...

Fazli Maloku: Një Jetë për Atdhe

Pranverë e vitit 1964. Dy vite më parë, në qytezën e Besianës-ish Podjeva, në kuadër të Gjimnazit 8 Nëntori, u themelua edhe Paralelja e Normalistëve, në të cilën pata fatin të jem edhe unë nxënës i saj. Këtë hap e mori kush tjetër pos prof. Ramush Rama, drejtues për arsim në këtë komunë, një atdhetar i flakët i...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora