E enjte, 27.02.2020, 04:22 AM (GMT)

Search by date: 11/2/2019

Aurel Dasareti: Shqiptarët kanë të drejtë legjitime për t`u zhdukur përfundimisht

Regjimi i xhaxhit ishte i tmerruar. Nga fundi, ai u përpoq të paraqitej demokratik dhe të krijoj përshtypjen se Shqipëria përfundimisht do të garantonte të drejtat politike dhe liritë civile, mirëqenien, ndërsa ndërpreu dhe ndëshkoi rëndë çdo opozitë që mund të mobilizonte mbështetje të mjaftueshme për të ndryshuar regjimin...

Fritz Radovani: Fishta - Nji lule vjeshtet

Pershndetje me Liriken ma të bukur t’ At Fishte, me 2 Nandor 2019, ora 1 mbas dreke, kur Kisha Katolike Shqiptare në Hartsdale, New York dhe Shoqata Shqiptaro-Amerikane “Skenderbej”, organizojnë simpozium shkencor për At Gjergj Fishtën (Salla Nënë Tereza)...

Lorenc Kaçulin: Shqipëria në ekspozitën filatelike

Nga data 11-13 Tetor 2019 në Itali u zhviluar ekspozita filatelie ndërkombëtare Cinisello- 2019 n Milano, Itali.Në këtë ekspozitë Shqiperia u përfaqesua nga autori i librit filatelik Hysen Dizdari. Pjesmarrja dhe  konkurimi i Filatelise Shqiptare është nje arritje me rëndesi që tregon se filatelia shqiptare po zhvillohet dhe...

Nexhat Halimi: Silueta e vetmisë së gurit

Ora ikte tetë e mëngjesit, ndërsa mendja më ikte gjithnjë te Stan Tërgu. Në të njëjtën kohë prisja dhe lajmërimin e ardhjes së Faikut. Ai ndoshta do të ketë ardhur, - më iku mendimi me vetëtimë mendjes nga vishesha me kujdes, të mos bëja ndonjë zhurmë. Gruaja e fëmijët në dhomën tjetër ende flinin...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese