E diele, 09.05.2021, 06:38 PM (GMT+1)

Search by date: 11/19/2020

Aurel Dasareti: Gjëja e parë që vdes në luftë është e vërteta

Ndërmarrja e përbashkët kriminale, është një doktrinë ligjore e përdorur në gjykatat e krimeve të luftës për të lejuar ndjekjen penale të anëtarëve të një grupi për veprimet e grupit. Kjo doktrinë e konsideron secilin anëtar të një grupi të organizuar individualisht përgjegjës për krimet e kryera nga një grup...

Kalosh Çeliku: Poetët me poezi dolën në mal

Homazh përkujtimor për poetin Sami Sherifi (1950 – 2020) Poetët me penën në brez, nga të katër anët e Atdheut dhe Diaspora, si zogjtë shtegtar erdhën nën Rrap. Përdallim nga herët tjera, kur vinin në stinën e Pranverës dhe Verës, kësaj radhe erdhën krah për krahu në prag të Dimrit Madh. Sidoqoftë ...

Nebil Çika: Farë e poshtër!

Vrane djalin e Isa Boletinit !Burgosen djalin e Ismail Bej Vlores !Pushkatuan te pakten 7 firmetare te Pavaresise ! Pushkatuan nipin e Hasan Tasinit !Pushkatuan Prek Calin ! Mbyten me tortura ,Imzot Vicens Prenushin.I prishen varret dhe i hodhen eshtrat ne lume Gjergj Fishtes dhe Iliaz Bej Vrionit...

Dedë Preqi: Premtimi për t'u takuar asnjëherë

U njoftuam rastësisht në portalin Zemrashqiptare, edhe pse i kisha lexuar më herët poezitë e poetit Zaplluzha, nuk njiheshim përsonalisht, por filluam ta njohim njëri-tjetrin përmes komenteve dhe letrave komunikuese, duke i premtuar njëri-tjetrit, se një ditë do shihemi dhe do pimë kafe në Kosovë, Ademi në Prishtinë e unë në ...

Shyqyri Fejzo: Një “shetitje” nëpër poezitë erotike të poetit Ymer Nurka

Mund të kishim vënë dhe një titull tjetër, sindozot të lidhura me “skanimin”, “vështrimin”,”zhbirimin” e të tjera, por preferova “shetitje”. Se, c’është e vërteta, kjo “shetitja” jo vetëm shijon bukuritë e “mjaltin” e poezive të tij, por “kullot” dhe sytë shlodh dhe këmbët në vendet ku ai ka ngjizur poezitë. E ato vende nuk janë të pakta...

Fritz Radovani: ‘’A lozim rrenash?’’

Me 25 janar 2006 Asambleja parlamentare e KE-së votoi Rezolutën nr. 1481 “Mbi nevojën për dënimin ndërkombëtar të krimeve të regjimeve totalitare komuniste”. Delegacioni shqiptar votoi pro saj. Në tetor 2006 kjo rezolutë u miratua nga Parlamenti “shqiptar”. Rezoluta e parë e KE ishte ba qyshë në...

Shefqet Dibrani: Vdiq Ing. Nazmi Peci

Mbrëmë rreth orës 23 :00, ka ndërruar jetë veprimtari shumëvjeçar i Degës së LDK-së në Zvicër, inxhinieri Nazmi Peci. I ndjeri ishte njëri nga themeluesit e Degës së LDK-së në Zvicër dhe njëherit nënkryetar shumëvjeçar i kësaj Dege. Nazmi Peci, ka qenë kryetar i I-rë i Fondit të Trepërqindshit, dhe vazhdimisht ka pasur funksione me rëndësi, në ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora