E hene, 29.11.2021, 08:35 PM (GMT)

Search by date: 11/18/2021

Xhelal Zejneli: Beteja e Koshares

Beteja e Koshares u zhvillua më 9 prill të vitit 1999 në kuadër të Operacionit Shigjeta, ndërmjet Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së) dhe Ushtrisë së Jugosllavisë (JNA). Ushtria Çlirimtare e Kosovës mori mbështetje nga Ushtria e Shqipërisë dhe nga Forcat ajrore të NATO-s. Është njëra ndër betejat më të përgjakshme dhe...

Blerim Latifi: Filozofia përbën kodin gjenetik të mendimit shkencor

Filozofia ka një histori të gjatë, e cila shtrihet në harkun kohor të dhjetëra shekujve, prandaj, nisur nga kjo pikëpamje, është vështirë të jepet një përkufizim brenda të cilit do të mund të përmblidhej e gjithë tradita e mendimit filozofik.Termi filozofi, sikurse dihet, është sajuar në Greqinë e Lashtë, por domethëniet...

Prend Buzhala: Libri që përjetëson bukën zymjane

Frrok Kristaj përpos që është poet e autor tekstesh letrare e kritiko-letrare, është edhe autor i disa monografive, i librave publicistikë, i vëllimeve me karakter etnografik e folklorik, edukativo-arsimor dhe kulturor. Po ashtu, ka shkruar e botuar edhe vëllime të poezive për fëmijë. Do theksuar që janë edhe dy fusha të rralla që ai e sprovoi...

Frank Shkreli: Dr. Rifat Latifi - Me emërimin tënd, fiton Kosova!

Z. Kryeministër Kurti, ke marrë më të mirin që kemi në këto anë, këndej oqeanit. Zgjodhe dhe emërove një Ministër të Shëndetësisë për Republikën e Kosovës, njërin prej më të mirëve -- jo vetëm të botës shqiptare – por edhe njërin ndër më të mirët e Amerikës dhe të botës, Dr. Rifat Latifin...

Nuhi Veselaj: Vjershërime nxënësish nga fletushka e QSHT-Prishtinë

Lexues i nderuar,Flaka e nëndorit, fletushkë e Qendrës shkollore teknike “19 Nëndori” – Prishtinë, ishte njëra nga rezultetet e veprimtarisë sime të guximshme, jo pa shokë, në atë Qendër shkollore, ku u punësova në vitin shkollor 1966/67. Gjithsesi mbështetur në amosferën e krjiuar pas Plenumit të Brioneve, kërkoja...

Rexhep Shahu: 33 numra të revistës Illz, shtet ku je!?

U botua numri 33 i revistës illz, revistë letrare e Tiranës, tetor 2021Si  botues  dhe  kryeredaktor  i  saj  krenohem  që  arritëm  të  botojmë  33  numra reviste, 33 numra të illz që janë shumë e janë pak. Krenohem dhe nuk e fsheh gëzimin e krenarinë. Bile e shkruaj edhe pse mund të qortohem nga miqtë për mungesë përulësie. Po...

Kastriot Dervishi: Varja e fundit në publik

Më 29.5.1992, ora 6.45, në fshatin Libofshë të Rrethit Fier, u gjetën të vrarë në banesën e tyre shtetasit: Petrit, Zenepe, Agim, Rajmonda dhe Magdalena Pupa. Pas  vrasjes, autorët kishin kontrolluar gjithë banesën dhe marrë një valixhe. Policia krijoi dy versione si mund të kishte ndodhur ngjarja: hakmarrja dhe grabitja...

Fritz Radovani: Gjon Sinishta - Libri At Pjetër Mëshkalla

Me sa dij, ky asht libri i parë kushtue jetës e veprës së nji kleriku katolik që botohët në Shqipni mbas përmbysjes së komunizmit. Me shkrue për At Pjetër Mëshkallën, e në të vërtetë për secilin meshtar katolik të mbytun mizorisht nga plumbat ose torturat, puna e detyrueshme në kampët e vdekjes ose helmimi prej dorës së...

Edison Ypi: Lea Fenomenale

"Të Lirë" i autores fenomenale Lea Ypi është një libër absolutisht mahnitës, definitivisht kryevepër.Lea Fenomenale ka shkrujt librin më të vërtetë, më të saktë, më të qartë, më të besueshëm, për tranzicionin shqiptar."Të Lirë", Lea Fenomenale e ka shkruar me seriozitet dhe sinqeritet...

Nexhat Rexha: Portreti letrar i Sinan Sadikut

Arti i të shkruarit dhe kultura janë njësi në vete, ato krijojnë liri në vepra dhe bartin vlera nëpër kohë,të cilat artikulojnë filozofinë e natyrshme në parapërgatitje për të marrë dije, si mision e përkushtim në kërkim e hapërime për suksese jetësore.Në këtë përvjetor të 60-të të Sinan Sadikut , sikur të gjitha kohët kanë ruajtur...

Fahri Xharra: Kisha e Janullatosit e greqizon jugun e Shqiperisë

Sikur  shqiptarët ortodoks të lexonin këtë libër “ Mitropolia e Korçës” nga  Andrea Llukani ( Tiranë 2020 ) do të ishin më shumë shqiptar ortodoks dhe nuk do ti lejoni vetes greqizimin e tyre . Në libër lexojmë :” Korça përmendet në shek. XIII nën zotërimin e një princi shqiptar të quajtur Andrea...

Kasam Shaqirvela: Alpet e shqipeve

Porsi shqipet lartë ngrihenMaja malesh që prekin qiellinN’kanjone e korridore gdhihenRe të bardha që folin me diellin. Florë e faunë si rrallë gjëkundiMe bukuri të virgjër natyroreHistoritë  djepi ç’m’i përkundiNë këto mrekulli tona botërore...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora