E diele, 09.05.2021, 06:30 PM (GMT+1)

Search by date: 11/18/2020

Frank Shkreli: Toleranca si një virtyt i domosdoshëm njerëzor dhe shoqëror

“Çfarë është toleranca? Është e domosdoshme për njerëzimin. Të gjithë jemi plot dobësi dhe gabime; le të falim reciprokisht marrëzitë tona - ai është ligji i parë i natyrës." – Volter16 Nëntori shënoi Ditën Ndërkombëtare të Tolerancës, e shpallur si e tillë nga Asamblea e Përgjithëshme e Kombeve të Bashkuara...

Xhemal Ahmeti: Konteksti bullgar me shtetin e Maqedonisë Veriore

Greqia u soll e padrejtë dhe pengëzuese ndaj Maqedonisë Veriore, duke i mohuar asaj të drejtën të quhet «Maqedoni», ngase edhe territori i sotëm ishte pjesë e asaj antikes, ashtu siç janë pjesë të Bullgarisë e më gjërë. Në kontestin me Bullgarinë, mirëpo shteti duhet të kërkojë alternativa tjera...

Kalosh Çeliku: Autobusi më harroi te “Parku i Grave”

Imzot, u kënaqa me “Xhehnetin”. Një ditëDo ik në “Xhehnem”. Vërtetë, është Rilindje:Pash më pash, Sot dua vetë t’i bie Ferrit!Gji, ku më jepë Mikja Di. Dy shtamba verëDhe, një ibrik me raki rrushi për Ringjallje. Imzot! Nuk e dua “Xhehnetin” me lulePo, e dua “Xhehnemin” me zjarr - flakë!...

Adriana Fishta Bejko: Së bashku mundemi

E veçanta? Trainuesja e talentuar ishte Dr. Valbona Zylo-Watkins, vajza e mençur dhe patriote, shkencëtarja në fushën e mësimdhënies së Gjuhës Spanjolle, bija fisnike e e familjes së nderuar Zylo që jetojnë në Staten Island, USA. Dr. Valbona e larguar nga Shqipëria që kur ishte gjimnaziste...

Eshref Ymeri: Modeli i urrejtjes së shqiptarit për shqiptarin

Ndoqa emisionin “Open” të moderators Eni Vasili, me titull “Pandemia, politika, negociatat, rindërtimi, kryeministri Edi Rama përballë gazetarëve”, të transmetuar më 12 nëntor. Të ftuar përmes skaipit (skype) ishin gazetarët-analistë Abilekaj dhe Gjekmarkaj.Dy gjëra më lanë mbresa të thella në atë emision...

Edison Ypi: Buçiti Lasgushi

Të mos më spiunonte katundari, të mos më gjakoste teli me gjëmba, të mos më kafshonte qeni, të mos më sharronte kalashnikovi, arratisesha natën "jashtë shtetit" me anë të radios.Në një nga këto netë me kufje në vesh dëgjova ca fjalë të mbytura si ...

Lekë Mrijaj: Dom Pashk Dani dhe libri i tij i radhës "Jeta e një meshtari"

Është i madh numri i atyre klerikëve të kishës katolike shqiptare të Kosovës, që nuk e kanë kursyer mundin dhe as jetën, për t`i shërbyer kishës, kombit dhe kulturës në përgjithësi. Pikërisht historia kishtare shqiptare, që nga fillimi dhe deri me sot, numëron shumë emra të cilët kanë lënë gjurmë nderi dhe krenarie...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora