E hene, 29.11.2021, 08:27 PM (GMT)

Search by date: 11/17/2021

Bedri Tahiri: 113-Vjetori i Kongresit të Manastirit

“Shqipja është një gjuhë e lashtë, por me një alfabet të ri. Shqipëria një truall që ka nxjerrë dhe u ka dhënë historisë dhe kulturës së popujve të tjerë njerëz të shquar, ka pritur me shekuj një Buzuk, një Veqilharxh, një Sami, një Kongres të Abesë që të vendosë grafinë e shkronjave shqipe...

Qazim Namani: Falsifikimet dhe gënjeshtrat serbe për veshjet popullore!

Kombi serbë u formua në shekullin 19, duke u bazuar në projektin dhe strategjinë ruse. Ky projekt pansllavistë e ka zanafillën në klubin polak në Parisë. Klubi polak ishte mjaftë aktiv në dekadën e fundit të shekullit 18 dhe fillim të shekullit 19. Në këtë klub ishin anëtarësuar mjaftë student dhe të rijë nga trevat...

Jahja Drançolli: Skënderbeu në objektivin e historianit kosovar nga Ostrovica e Artanës

Kostadin Mihali i Ostrovicës (rreth 1435-1501), historian ushtarak, është një dëshmitar i rëndësishëm i dramës së pushtimeve osmane, veçanërisht në Novobërdë dhe rrethinat e saj. Kostadini me librin e tij kujtimesh ka krijuar një vepër unike humaniste të këtij zhanri. Sipas burimeve që disponojmë, Kostadini ka lindur në Ostrovicë të...

Kastriot Dervishi: 300 gjermanë në Tiranë

300 ushtarë gjermanë, të cilët posedonin 2 tanke e pak makina të blinduara ndodheshin në Tiranë në tetor-nëntor 1944. Mbanin një zonë të kufizuar në pritje të një force gjermane, me të cilën do largoheshin (si kudo nga Ballkani). Forca që pritej të vinte, në fakt u shpartallua nga aviacioni britanik në rrugën Elbasan-Tiranë...

Blerim Latifi: 'Çka mund të mësojmë sot nga Hegeli?' tek Bard Books

Në Panairin e Librit në Tiranë, i cili është hapur sot, librin tim "Çka mund të mësojmë sot nga Hegeli?" e gjeni tek stenda e shtëpisë botuese "Bard Books".Filozofia dhe kultura e librit, qysh nga lindja e tyre, kanë qenë bashkëudhtare të pandashme dhe ky rrugëtim i tyre vazhdon edhe sot. Për ta mbajtur gjallë...

Kolec Traboini: Byk-kultura bën panairin e librit

Në vitin 1991 sapo kisha shkuar emigrand në Greqi ku gjeja e parë që më ra në sy ishte pazari i madh i Monastiraqit në qëndër të Athinës ku gjeje edhe qumësht dallendyshe, siç i thonë, kur disa qindra kilometra në perëndim shqiptarët nuk kishin as bukë. Më bëri përshtypje gjithashtu një nga rajonet me të vjetra pranë ...

Albert Zholi: Sot çeli siparin edicioni i 24 i Panairit të Librit

Pas një ndërprejeje për shkak të Covid-19, sot në Pallatin e Kongreseve hap siparin edicioni i 24-ër i Panairit të Librit. Festa e librit  tashmë është kthyer në traditë ku për më shumë se 23 vjet dashamirësit e librit frekuentojnë ambientet e Pallatit të Kongreseve .  Për të gjithë lexuesit e rregullt, ky panair është një nga eventet më të...

Mehmet Kraja: Romani i ri 'Liria ime'' në Panairin e Librit në Tiranë

“Liria ime” nuk është shkruar si roman tradicional, por duke bërë një thyerje të fortë të zhanrit dhe, duke shkelur vise të panjohura të imagjinatës, arrin të ndërlidhë përsosmërisht rrëfime të dhembshme nga njerëz të ndryshëm, të cilët nuk kanë asgjë të përbashkët me njëri-tjetrin, përveç fatit te keq që i përndjek në palumturinë e tyre...

Dedë Preqi: Në Bruksel vetëm hyn e del!

Në takimin e paraparë me 15 nëntor të këtij viti, në mes palës së Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e BE-së, në Bruksel, këtë herë palët nuk u takuan fare, por sëcili ndaras përmes të dërguarit special për dialog, Mirosllav Lajçak, duke i dhënë mendimet dhe synimet e veta...

Shefqet Dibrani: Nazmi Peci - Në një vjetorin e vdekjes

Të dielën më 14. Nëntor 2021, në qytezën Horgen, Kantoni Cyrih, familjarë të shumtë, miq të afërm dhe disa nga bashkëveprimtarët e ing. Nazmi Pecit, nënë emocione përkujtuan veprimtarin dhe nënkryetarin shumëvjeçar në Degën e LDK-së në Zvicër ing. Nazmi Pecin, në njëvjetorin e vdekjes së tij...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora