E diele, 09.05.2021, 06:23 PM (GMT+1)

Search by date: 11/17/2020

Xhelal Zejneli: Oportunizmi i intelektualëve dhe politika

Shpesh pyesin: Ku janë intelektualët? Pse heshtin ata? Ka raste kur thonë: Intelektualët nuk përfillen sa duhet prej partive politike. Ka raste kur thonë se partitë politike nuk i përfillin intelektualët e mirëfilltë, për arsye se strukturat udhëheqëse të partive drejtohen prej njerëzve me aftësi...

Reshat Nexhipi: Rrallë ka histori me ngjarje intersante, si e jona

Disa nga shënimet e këtij teksti, gjinden edhe në artikujt e mëparshëm të këtij portali, por nga këndvështrime të  tjera, si dhe për të ruajtur kontinuitetin e shënimeve, sipas rendit alfaberik ose kronologjik.  Edhe sikur mos jetë kështu,  nuk është ndonjë gabim i madh,  nëse merret parasysh thënia e  të madhit Faik Konica...

Prend Buzhala: ''Lirinë nuk e solla unë, por e gjeta këtu''

Kjo thënie e njohur, e shkruar nga Marin Barleti te vepra e tij “Historia e Skënderbeut”, i atribuohet Fjalimit të Gjergj Kastriot Skënderbeut përpara arbërorëve pas çlirimit të Krujës nga osmanët më 28 nëntor 1443. Thënia është tashmë proverbiale, që ka depërtuar në vetëdijen historike shqiptare...

Sinan Gashi: Studiuesi i përkushtuar është i heshtur

Gjergj Gashi, duke qenë me një përgatitje superiore të shkollimit (ka mbaruar dy fakultete, për teologji dhe filozofi, në Romë), ai veç kishte paranjohuri të mjaftueshme se si duhet dhe bëhen këto punë,  aq më tepër kur dihet e dhëna se ai nuk u kënaq me kaq, por kreu studimet postdiplomike dhe mori titullin e...

Sevdail Hyseni: Historia e një ish të burgosuri politik nga Bujanoci

Në marsin e këtij viti, pikërisht, në periudhën e rëndë të pandemisë, doli nga shtypi libri me titull simbolik “Rrugëtim në jetë”, i autorit me origjinë nga Verbani i Bujanocit, Lugina e Preshevës, Abdurrahman Limani, ish i burgosur politik dhe veprimtar i devotshëm i çështjes kombëtare shqiptare në ish Jugosllavi...

Blerim Rrecaj: Asnjëherë

Asnjëherë nuk i kam dashur:TallavanëBurokratizmin zyrtarZhurmën e agregatëveDebatet banale medialeÇjerrjet militante partiakeSerialet e importuara të lotëve të turbulltAs ato vendore gjuhëstërpikura me banalitetAsnjëherë nuk mund t'i dua:Këta zingjirë të bezdisshëm...

Romeo Gurakuqi: Beteja për Tiranën

Me, 17 nëntor 1944, Tirana u zu plotësisht nga forcat e UNÇSH dhe rezistenca e 300 forcave te garnizonit gjerman këtu mori fund.Por, ata që erdhën, megjithëse thirreshin çlirimtarë, nuk sollën lirinë e shumëpritur për qytetarët e thjeshtë të këtij qyteti paqësor, te...

Poezi nga Dedë Preqi

Thuaje të vërtetënEmrin e mbiemrinDhe vendin e lindjes,I drejtohet gjakatësi luftëtarit. Emrin e kam LiridonVendi i lindjes Dardani,Emri i babës Adem,1999Ulkonja NATO,më dha gji. Jam kushëri i Bajram CurritStërnip i Gjergj Kastriotit,Me bukë misri jam prushitëMe lëng hardhie jam rritë...

Ismet Uka: Marshi i minatorve

17 Nentori i vitit 1988 marshi i minatorve te Stan-tergut drejt Prishtines date shum e rendsishme historike per te kaluren por edhe per te tashmen.Kjo dat me një veqanti te rendesishme kombetare u vu ne harres nga instutucionet e kosoves qe brenda ketyre instutucioneve kemi rryma qe edhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora