E hene, 29.11.2021, 08:20 PM (GMT)

Search by date: 11/16/2021

Edison Ypi: Union Brothers

Para se të vërshonin hordhitë osmane trualli ynë qeverisej me Kanune, popullohej nga princër, mbretër, Kisha, Monastere, kështjella. Aso kohe, në trevat tona zhvillohej ekonomia, biznesi, tregëtia. Njëra nga këto treva, ajo që pas mësymjes së barbarëve turq për shkak të vështirësive për ta mposhtu u quajt...

Gjon Keka: Garibaldi për Arbërorët

Për Garibaldin është shkruar pakë tek ne, por fakti se ai i vlerësonte shumë arbërorët dhe njihte historinë tonë, këtë ai e dëshmon përmes këtyre rreshtave që po ndaj me ju si më poshtë.Madje ai, jo vetëm se njihte historinë dhe paraardhësit tanë të lavdishëm si Gjergj Kastriotin dhe të tjerët, por edhe i ftonte arbërorët...

Enver Bytyçi: Albin Kurti, Sorosi dhe erozioni elektoral i Vetëvendosjes!

Atëherë si është e mundur që kryeministri Kurti mban një lidhje të ngushtë me filantropin mashtrues të Amerikës, lidhje të cilën e proklamoi dy herë brenda një muaji?! Në fakt duhet të jem korrekt: Takimin e dytë në Paris para tri-katër ditësh e publikoi Alex Soros dhe jo Albin Kurti. Dhe pikërisht kjo më ka bërë prej...

Fahri Xharra: Dy çunat që i ka Tirana

Kur këndohej “ Hajde, hajde moj Selvije !” e kishte një lezet të këngës . Por sot dy çunat e Tiranës po e bojnë harabë një histori  .  Siç po  i shihni në foto, duhet ta dini se për kë e kam fjalën. Por tema, nga të  çunat e Tiranës gjithnjë është  Skenderbeu.Shikoni , Artan Lame shkruan « …. Dantja nuk ishte italian...

Përparim Hysi: Një poete ka "privatizuar" qiejtë

Tri vjet pa parë me miken time ELIVERTA KANINI. U bëmë të këndojmë atë këngën me vargje të KADARESË:"Jetojmë të dy në një qytet/ dhe rrallë shihemi/ sa rrallë... Se covidi, po të vjedh një frazë nga një dramë e shkruar në kohën e diktaturës"...ia ka ba KALCËS, tetë me dy. Dhe vërtet kështu ka ndodhur...

Lea Ypi: Të Lirë (Fragment)

Në ditët që vijuan u themelua partia e parë e opozitës. Vetëm atëherë prindërit e mi e zbuluan si në një skenë të gjallë teatri krejt të vërtetën. Të vërtetën e tyre. Për pothuajse gjysëm shekulli, vendi ynë paskësh qenë një burg i errët. Ata më treguan se universitetet që familja ime kishte ndjekur...

Spica Metalike: Balotazhi

Do t’i ngasin pelatBurrat e mejdanit,Për t’i shtrirë këmbëtPërjashta jorganit! Ndonëse gjatë votimitPremtimet pinë ujë,Ndokujt dhe jorganiDo t’i dalë mbi gju’j! Tani këmbë zhveshurNuk e kanë aq lehtë,Të ngjiten pushtetit...

Xhemaledin Salihu: Presheva në Lëvizjen Kombëtare për Çlirim

Presheva, asnjëherë nuk u nda nga ngjarjet dhe ndodhitë në etnikumin shqiptar, por gjithmonë ishte pjesë e këtij etnikumi si dhe pjesë e Lëvizjes Mbarëkombëtare. Ajo mori pjesë në të gjitha proceset e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare.Presheva pati emra të njohur, personalitete të shquara, veprimtarë të...

Eshref Ymeri: Hyrje për fjalorin frazeologjik anglisht-shqip

Shprehjet frazeologjike janë thesare të gjuhës. Në to  gjejnë pasqyrimin e vet historia e popullit, veçoritë e kulturës dhe mënyra e jetesës. Ato i japin lexuesit larminë e botës së mbartësve të gjuhës, sepse në kuptimin e tyre përcillen drejtpërsëdrejti rezultatet e përvojës kulturore të popullit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora