E diele, 09.05.2021, 06:16 PM (GMT+1)

Search by date: 11/16/2020

Nuhi Veselaj: Pse “po” paskajorja në standardin e shqipes së natyrshme (2)

Rilindësit tanë idealistë që nga fillet e shekullit XIX trashëguan vetëm disa nga veprat e shkrimtarëve tanë të vjetër, ngase ato u zbuluan, u studiuan e u vlerësuan më vonë, por ata mbi të gjitha u mbështetën në gjuhën e folur popullore dhe, pasi ishte gjuhë e veçantë, nuk ishte me prejardhje as romane...

Drita Rrapi: Koha dhe historia do ta thonë fjalën e fundit!

Këto ditë Kosova po përballët me një realitet të hidhur dhe sfidues jo vetëm për ne si shtet por edhe pêr gjithë opinionin ndërkombëtar. Ajo u vu edhe njëherë para një sprove të vështurë dhe një padrejtësie të radhës e që epilogu i saj është drithërues. Shumë debate, polimika, vlerësime e shkrime i pamë e i degjuam këto ditë...

Armela Hysi: Elona Gjergo - Spectrum

Është nga herët e pakta që më ndodh të kem lexuar një libër, të dua të shkruaj që ta këshillojë e reklamojë tek lexuesi, studiuesit letrar dhe mjekësor, mësues dhe prindër e gjithë sa kuptojnë ç’do të thotë vlerë e një libri dhe sa mëson, percepton, kupton dikush kur lexon ç’përçon ky dhe të mos...

Gani Mehmeti: Toponimet me emrin Kisha në Llap

Ne këtu nuk do të lëshohemi dhe as që e kemi për temë të flasim për fenë.Si dihet, Serbia përpiqet të manipulojë me kishat në Kosovë, gjoja se në bazë të tyre dhe manastireve fetare, Kosova na qenka serbe!  E, kjo është vetëm një përpjekje për përfitim, ndërsa realiteti është krejt ndryshe...

Aurel Dasareti: Momenti kur të gjithë djemtë e furishëm emigruan në Hagë

«Komandantët” miliarder hajna shqipfolës, menduan se gjithë shqiptarët tjerë do të shkojnë në Hagë ndërsa vetë ata do të mbesin në Kosovë, ashtu që përveç tjerash do të trashëgonin (okuponin) edhe pronat e mbetura pa pronarët legjitim. Prandaj, para disa viteve, me vullnetin e tyre marramendës, në...

Gjon Keka: Dita e 28 Nëntorit ditë e dritës dhe zgjimit kombëtar

Një nga faktet më të mrekullueshme të shekullit XV në Gadishullin Ilirik ,respektivisht në historinë e Arbërisë është pa dyshim zgjimi kombëtar Arbëror ,pas një gjumi të rëndë prej vitesh nën zgjedhën e sulltanit. Ky mund të thuhet se është edhe zgjimi i mirëfillt i parë kombëtar arbëror...

Rexhep Shahu: Rrahman Zeqiraj - Një statujë kujtimesh

Nëse duhen krijuar statuja për njerëz të shquar, të rëndësishëm, t’i krijojmë për mësuesit. Ata janë herojtë e shoqërisë tonë, se në fund të fundit, të gjithë produkte mësuesish jemi, shëmbëlltyra të tyre.Kështu e mendoj unë këtë libër modest kujtimesh të mësuesit Rrahman Zeqiraj, një statujë të vogël kujtimesh...

Eduart Sulollari: N'pasqyrën e hanës së pendueme

Poezi e LEON LEKAJ - Re të verbra thyejnë brinjët të verdhës hutaqe të vjeshtës. Një udhëkryq i vetmuar me krahët e hapur thërret erërat. Thëllimi i parë lëkund flakën mbi çatitë e përgjumura. Ngarkuar me ëndrra i iki natës, mbështetem tek pragu i ditës duke " soditur duelin e shkëmbinjve me agimin"...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora